Як змінились ціни на харчі у спеку – від малини та баштанних до молочки

Автор: Оксана Тупальська
15:43 30.07

У липні на ціни на популярні продукти вплинуло одразу кілька факторів – і світло вимикали, і спека на полях припікала, бензин дорожчав та змінювалася політика на зовнішніх ринках. Кияни кілька тижнів придивлялися до морозильників у маркетах, аби не купити зіпсованих молока чи морозива та так і не дочекалися дешевих кавунів, які, як обіцяли у червні, гарно плодоносять на Херсонщині та обіцяли активно ввозити з-за кордону.

Як змінились ціни на харчі у спеку – від малини та баштанних до молочки

Через сильну спеку ще на полях зіпсувалися 12% томатів – вони почали гнити ще до того, як встигли зібрати. За даними Держпродспоживслужби комахи з’їли близько третини урожаю капусти. Щоправда, у західних регіонах пошкодження капусти складає близько 4%. Від кліщів та гусені постраждав виноград – пошкоджено на частині ділянок до 20%. Невигідні ціни і на огірки. 

Позитивно оцінюють стан малини та навіть прогнозують зниження цін – мовляв, серпнева ягода буде більш придатною на заморозку та продавати її будуть дешевше. 

Ремонтантна малина поки що пропонується на свіжому ринку за цінами 100-130 грн кг/кг ($2,4-3,2 за кг). Якість ремонтантної малини помітно краща, ніж малини літніх сортів», – повідомляє Юлія Тимошенко, керівник проекту з виробництва заморожених фруктів “Тіферет” (Молдова).

Наприкінці липня дещо подорожчала цибуля, проте її вартість буде знижуватися, кажуть виробники, бо вже незабаром продукт почнуть продавати власники приватних садиб та городів. За тиждень ціни у виробників зросли на 15%, продають по 10 – 16 гривень за кілограм.

Проте навіть після такого помітного зростання цін наразі ріпчаста цибуля в Україні коштує в середньому на 26% дешевше, ніж наприкінці липня 2023 року, – зазначають в EastFruit.

На 2-3 грн подорожчали в торгових мережах яблука та майже на 20 грн зросли ціни на апельсини та лимони – через зростання попиту та міжсезоння. Деякий дефіцит яблук викликала несприятлива погода навесні – коли дерева оббивало градом та були заморозки під час цвітіння. 

Ціни на кавуни на початку липня були на 33% нижчими, аніж в аналогічний період минулого року, проте до кінця місяця залишалися стабільними – по 16,5 грн/кг. Дешевої ягоди поки на ринках немає. Тиждень тому за кілограм просили на 2-3 грн менше, проте тепер знову повернули старі цінники. Поля з кавунами почали заводити у центральних та північних регіонах, здивували виробники на Житомирщині. Проте поки на цінову політику розвиток бізнесу не впливає. 

Через спеку до +40 посохла трава та поменшало кормів для корів, та і доїлися гірше, кажуть виробники молока та повідомляють про зростання цін на 25-45 копійок на кожному літрі, повідомив  аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі. Відповідно до даних моніторингу цін, за місяць (із 20 червня по 20 липня) ціни на молоко зросла таким чином:

  •  молоко екстра сорту – до 14,12 грн/кг (+0,43 грн);
  • молоко найвищої якості – до 14,12 грн/кг;
  • молоко першого ґатунку – до 13,20 грн/кг (+0,25 грн).

Мовляв, через відключення світла молоко псувалося, а в сильну спеку навіть у корів були випадки сонячного удару, що також призвело до різкого скорочення продуктивності молочного стада. Дорожчати продукт буде і в серпні, прогнозує Кухалейшвілі. 

Сало та курячі яйця дещо подешевшали, а от олія виросла в ціні на майже 3 грн на літр, свідчить аналітика Мінфіну, проведена за цінами в популярних маркетах. 

За даними Держстату пішли вгору на 3,4% ціни на пиво та на 9% мінералку, а от горілка подешевшала більше як на 45,4%. Якщо у січні середня вартість негазованої мінеральної води у перерахунку на 1 літр складала 6,65 грн у липні – 7,25 грн. Горілку продають по  7,99 грн/л.

@viktoriaviktoria56 Запрошую#соління #овочі #фрукти #хочуврек @Ринок Столичний ♬ Mode Silence – Muet, Mode Silencieux, Calme, Chut Pour Iphone – Sonnerie Silencieux

Великий Київ у Google News

підписатися