Запуском першої людини в космос керував українець Сергій Корольов, який народився в Житомирі. Про нього нічого не знали в світі, адже винахідник відносився до числа науковців, інформація про яких становила державну таємницю.
В 1940 році радянський льотчик здійснив перший в СРСР політ з реактивним рідинним двигуном. Його концепцію придумав Сергій Корольов, який на той час відбував ув’язнення за політичною статтею. В 1944 році його звільнили і разом з іншими вченими відправили до Німеччини вивчати трофейну зброю. Після війни Сергія Корольова призначили головним конструктором балістичних ракет.
У 1956 році він очолив найбільший ракетний центр в СРСР. Через рік під його керівництвом відбувся успішний пуск міжконтинентальної ракети та виведення штучного супутника землі, а через 5 – перший політ людини в космос.
Уродженець Полтави Юрій Кондратюк (Олександр Шаргей) розробив “теорію зупинки” на небесному тілі із сильним гравітаційним полем
Ще в 1916 році перший з-поміж радянських конструкторів описав олівцем у зошиті багатоступеневу космічну ракету та міжпланетний корабель. Свої ідеї він у 1929 році опублікував у книзі “Завоювання міжпланетних просторів”. У ній автор також описав оптимальну траєкторію польоту від Землі до Місяця, яка отримала назву “траса Кондратюка”.
Книгу придбала бібліотека конгресу США. Через 40 років американці успішно використали розрахунки Миколи Кондратюка під час висадки астронавтів на Місяць. Українцеві встановили пам’ятник на космодромі мису Канаверал у Флориді.
Після першого польоту людини в космос в мільйонів дітей з’явилася мрія теж підкорювати простори галактики. Серед них був і Леонід Каденюк — його мрії здійснилися 19 листопада 1997 року, коли він на 16 днів полетів у космос на американському космічному кораблі «Колумбія». Так Каденюк став першим і поки єдиним українським астронавтом.
Ракетні технології
Що стосується ракетних технологій, то космічна та військова програми Радянського Союзу без участі українців також не обійшлися. Спочатку на Дніпропетровському машинобудівному заводі виробляли ракети Р-1 та Р-2 – Сергія Корольова. Згодом конструкторське бюро очолює інженер Михайло Янгель. Вже 22 червня 1957 року перша ракета Янгеля була на старті.
І хоча «місячні перегони» тоді виграли американці, без українців не обійшлося – саме за розрахунками Юрія Кондратюка американський пілотований корабель потрапив на Місяць.
Сьогодні українські спеціалісти долають кризу через повний розрив зв’язків із російськими космічними проектами. Будують двигуни для американської ракети «Антарес» та європейської «Веги». 22 березня 2019 року відбувся вже 14-й успішний її запуск.
А у 2017 році український бізнесмен Максим Поляков придбав космічну компанію Firefly Aerospace та відкрив її представництво у місті Дніпрі. Тут разом із фахівцями «Південмашу» розробляються ракети-носії для комерційних польотів.
Нагадаємо, рівно шістдесят років тому, 12 квітня 1961 року, сталася історична подія – перший в історії політ людини в космос.