Про нейрогормон довіри та емоційної прихильності та необхідність його формування для кожної дюдини розповіла дієтологиня, терапевт Тетяна Фіалкова.
За словами фахівчині, цей гормон допомагає людям будувати соціальні зв’язки та відповідає за відносини у соціумі. Його вироблення стимулюється дотиками інших людей та приємним спілкуванням.
“Це перший гормон щастя, з яким ми приходимо у світ. Він виробляється у дитини під час народження. Саме викид окситоцину під час пологів посилює у матері почуття прихильності до дитини. А дотик – це перший жест, через який немовля пізнає цю прихильність. Діти перестають плакати, як їх беруть на руки. Поряд із батьками вони почуваються в безпеці, відчувають, що їх люблять. Все це завдяки окситоцину, вироблення якого стимулюють дотику близьких”, – зауважує Фіалкова.
Вона також акцентує увагу на тому, що окситоцин не тільки підвищує рівень довіри, знижує страх і тривогу, а й запускає механізми уподобання та емпатії. Він мотивує шукати, підтримувати контакти та зміцнювати стосунки з іншими людьми.
Крім цього, окситоцин пригнічує вироблення гормону стресу – кортизолу.
“Рівень окситоцину підвищується, коли ви відчуваєте, що вас люблять, коли у вас є людина, на яку можна покластися, і просто від дружнього дотику. У багатьох зараз скоротилася кількість джерел окситоцину: обіймів, дотиків та навіть рукостискань”, – додала дієтологиня.
Фіалкова пропоную сформувати деякі звички, щоби підтримувати рівень гормону в нормі. Вони допоможуть впоратися зі стресом, зберегти довірчі стосунки з людьми та не втратити відчуття захищеності у новій реальності:
- Використовуйте спілкування в соцмережах, як аналог безпосередніх контактів з людьми. Знайдіть друзів зі схожими інтересами. Спільні заняття, навіть онлайн, стимулюють вироблення окситоцину.
- Побільше пишіть приємні повідомлення та листи близьким, друзям.
- Працюйте над стосунками навіть на відстані. Телефонуйте, відправляйте фото, діліться враженнями, освідчуйтесь у коханні. Кожен позитивний контакт із людьми викликає приплив окситоцину, який створює нові нейронні зв’язки.
- Допомагайте нужденним. І краще, щоб ви особисто контактували із людьми, яким допомагаєте. Дякуйте їм за можливість допомагати, бути потрібними та творити добрі справи.