Як створити простір для людей з вадами зору та додати зручностей для всіх киян – поради урбаністам та бізнесу

Автор: Оксана Тупальська
12:13 31.05

Створюючи доступнысть у місті чимало киян не задумуються, наскільки комфортніше жити, коли забезпечено потреби кожного. Як, наприклад, плавні з’їзди на пішохідних переходах – це не лише про людей на кріслі колісному, а й про зручність для батьків з дітьми у візочках, про тих, хто на самокатах та велосипедах, а ще про туристів з чемоданами.

Про зміни, в яких зацікавлені усі, розповіла психолог центру “Трініті ХАБ” Наталя Медведєва.

Як створити простір для людей з вадами зору та додати зручностей для всіх киян – поради урбаністам та бізнесу Фото: Фото: The Village. Чоловік з білою тростиною у супроводі жінки іде на пішохідному переході у Києві неподалік Софійської площі

Отже, що варто передбачити для людей з вадами зору, створюючи бізнес та реалізуючи урбаністичні рішення у столиці:

  1. Коди для зчитування смартфоном у магазинах та публічних місцях

Чи траплялося у вас, що завітавши до магазину косметики та краси берете в руки баночку і не можете прочитати, що на ній написано? Часто опис товару виробники друкують такими дрібними літерами, що навіть людина зі 100% зором відчуває себе немічно. Проблему вирішує табличка з QR-кодом, після переходу за яким можна прочитати деталі зі смартфона.

Справа в тому, що люди з вадами зору активно користуються смартфонами, аби орієнтуватися в просторі та мають завантажені спеціальні додатки, які «розмовляють» та вміють читати текстову інформацію вголос.

Наліпка з QR-кодом на пачці мюслів у магазині Європи та смартфон, що зчитує інформацію в руці споживача

Тільки QR-код має бути поміченим якось. Чи в рамочці якійсь, чи як – щоб я сама могла намацати, що десь є QR-код, я ж не знаю, де воно саме. А є якась помітка, що тут вони є, і я тоді можу навести та розумію, що можна читати, – каже Наталя, яка має вади зору.

Заважаючи, що поки що встановити біля кожного товару QR-коди – дороге задоволення, Наталя рекомендує продавцям бути максимально відкритими та консультувати про товар.

Важливо, щоб персонал був підготований пояснювати людині з проблемами зору. Аби можна було просто звернуться, сказати що маєш проблему з зором, і тоді чи продавець чи менеджер міг порадити та прочитати про товар.

Наталя під час відвідин заходів та держустанов у столиці зустрічала QR-коди, проте їх зручне застосування – це поки сфера розвитку:

І в ЦНАПах є: «Бери», – кажуть. І що – куди мені прикладати смартфон? Я кручу його з боку в бік той листочок. Але якщо буде чимось виділений, я буду розуміти. І прочитаю. У публічних місцях ніби можна зустріти зручні QR-коди, але ж треба, щоб і вони всі були розташовані в чітко визначених місцях. Інакше людина просто їх не знайде.

  1. Дороги без ям та світлофори, що розмовляють

Дзвіночок на пішохідному переході – це зручно і для школярів, які біжать на навчання та звикають виконувати правила дорожнього руху, а ще нагадування для водіїв, що їхати – зась. А от для людини, яка пересувається з тростиною – дзвінок є певністю, що машини зупинилися і можна прямувати на інший бік вулиці у своїх справах.

Як от калюжі якісь ми ж всі обходимо. Але може бути рівний тротуар, нормальний асфальт – це ж всім буде зручно. І людям, які бачать, і які не бачать. Або коли банери стирчать неправильно встановлені – це ж всім незручно. Або паркування на тротуарі – коли я підходжу, і не знаю, з якого боку обійти цю машину.

  1. Зупинка громадського транспорту у зазначеному місці та рух за графіком

Це ж про повагу, коли стають у тому місці, де має бути зупинка. У мене, наприклад, буває таке, що водії автобуса де хочуть, там і зупиняються. Я виходжу: «Опа, а де я?», – ділиться Наталя.

Тепер проблематично їхати під час повітряних тривог. Є безліч історій про пригоди через зупинки руху після сирени:

Мені дуже пощастило, я ніколи так не потрапляла. Якщо людина не бачить – зупиняється тролейбус, відчиняє двері, виходимо. А куди виходимо? Пасажир з тростиною не може зрозуміти, де знаходяться сховища. І якщо одразу не зорієнтуватися, щоб когось схопити за руку, то все, куди бігти?.. І це про захист? Це про піклування взагалі?

А от для комфорту в дорозі Наталя мріє про доступність транспортного додатка EasyWay.

Я б дуже хотіла користуватися ним, щоб розуміти, де і якій транспорт. Тому якщо доробити його доступність або зробити версію для людей  з проблемами зору, було б чудово.

  1. Зазначення жовтою фарбою місць, де починаються та завершуються сходи

Такі позначки слугують людям, які мають часткову втрату зору, проте ще можуть орієнтуватися за відтінками кольорів. На практиці це зручно і пересічним киянам, які рухаються ввечері, скажімо, під час відключень світла або неуважні та не приглядаються під ноги, для старших людей, які ще можуть читати та орієнтуватися в окулярах, проте виходять на вулицю без них.

  1. Сайти, туристичні гайди та онлайн-магазини, що мають детальний опис зображень і фотографій

Наприклад, мені складно в інтернеті шукати товар, тому що там написано щось про нього в тексті, а до нього йде картинка. І я знаю, що там пляшечка, а яка вона – більш кругла чи витягнута, невідомо. Якщо до цієї картинки, фотографії є підпис, який зчитується програмами екранного доступу, тоді я з цієї картинки можу зчитати інформацію. Що це пляшечка червоного кольору, округла.

Подібно можна описувати будівлі, пам’ятники, дерева та квіти, зображені на посібниках для подорожувальників в інтернеті. Це лише розширить зміст публікації та допоможе зорієнтуватися усім. Адже кожному приємно прочитати під світлиною щось на кшталт: «Пишні магнолії біля метро «Університет» радують відвідувачів».

  1. Фільми, оперети та видовища з тифлокоментарями

Це коли диктор розповідає, що роблять герої, коли ніхто не говорить – наприклад, що йдуть під музику або в тиші, або що головний герой пробирається в гущавині лісу. Фільми та оперети з тифлокоментарями у Києві можна відвідати. І деякі з них настільки майстерно зроблені, що додадуть візерунку і тим, хто захоче послухати не маючи перешкод через втрату зору.

Фото: The Village. Чоловік з білою тростиною в супроводі жінки прямує тротуаром, проте зустрічає перешкоду у вигляді пов’язки, що зазначає про ремонтні роботи
  1. Попередження перш ніж переставляти деталі та речі в просторі

З такою проблемою часто зіштовхуються люди з вадами зору в себе вдома – коли не можуть щось знайти, бо близькі переставили без їх відома, або якщо знали, що в певному місці не було стільця чи тумбочки, а їх поставили. Однак і в просторі великого міста для людини з тростиною зручно, коли усе звичне та знайоме, а протоптана дорога однаково рівна.

А якщо у вас немає вад зору, траплялося зачепитися за щось на протоптаній дорозі додому, бо його встановили, вам не сказавши?

  1. Бути доброзичливими до кожного

Як би ви хотіли, щоб вас сприймали на вулиці? Як жінку, людину комунікабельну, правильно? – те ж саме з людьми з порушеннями зору. Що це чоловік або жінка, людина зі своїми інтересами. Коли мене питають, як сприймати? – головне не як хвору людину. Кожна психічно здорова людина хоче, щоб її сприймали як таку ж повноцінну людину, – каже Наталя.

Та додає, якщо зустріли в місті людину з тростиною, спілкуйтесь з нею, як з будь-ким:

Скажіть, сьогодні яка погода, все позеленіло, що цвітуть каштани: «О, уже цвітуть каштани», – це ж класна інформація, це рівний рівному.

Усміхнена жінка іде дорогою, тримаючи в одній руці тростину, а в другій великого рудого собаку на повідку та чоловік, що її супроводжує

Читайте також: «Дякуючи Вам я побачив, що мене оточує»: як люди з вадами зору допомагають зрячим розповіла психолог Наталя Медведєва

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин