Отже, що варто передбачити для людей з вадами зору, створюючи бізнес та реалізуючи урбаністичні рішення у столиці:
- Коди для зчитування смартфоном у магазинах та публічних місцях
Чи траплялося у вас, що завітавши до магазину косметики та краси берете в руки баночку і не можете прочитати, що на ній написано? Часто опис товару виробники друкують такими дрібними літерами, що навіть людина зі 100% зором відчуває себе немічно. Проблему вирішує табличка з QR-кодом, після переходу за яким можна прочитати деталі зі смартфона.
Справа в тому, що люди з вадами зору активно користуються смартфонами, аби орієнтуватися в просторі та мають завантажені спеціальні додатки, які «розмовляють» та вміють читати текстову інформацію вголос.
Тільки QR-код має бути поміченим якось. Чи в рамочці якійсь, чи як – щоб я сама могла намацати, що десь є QR-код, я ж не знаю, де воно саме. А є якась помітка, що тут вони є, і я тоді можу навести та розумію, що можна читати, – каже Наталя, яка має вади зору.
Заважаючи, що поки що встановити біля кожного товару QR-коди – дороге задоволення, Наталя рекомендує продавцям бути максимально відкритими та консультувати про товар.
Важливо, щоб персонал був підготований пояснювати людині з проблемами зору. Аби можна було просто звернуться, сказати що маєш проблему з зором, і тоді чи продавець чи менеджер міг порадити та прочитати про товар.
Наталя під час відвідин заходів та держустанов у столиці зустрічала QR-коди, проте їх зручне застосування – це поки сфера розвитку:
І в ЦНАПах є: «Бери», – кажуть. І що – куди мені прикладати смартфон? Я кручу його з боку в бік той листочок. Але якщо буде чимось виділений, я буду розуміти. І прочитаю. У публічних місцях ніби можна зустріти зручні QR-коди, але ж треба, щоб і вони всі були розташовані в чітко визначених місцях. Інакше людина просто їх не знайде.
- Дороги без ям та світлофори, що розмовляють
Дзвіночок на пішохідному переході – це зручно і для школярів, які біжать на навчання та звикають виконувати правила дорожнього руху, а ще нагадування для водіїв, що їхати – зась. А от для людини, яка пересувається з тростиною – дзвінок є певністю, що машини зупинилися і можна прямувати на інший бік вулиці у своїх справах.
Як от калюжі якісь ми ж всі обходимо. Але може бути рівний тротуар, нормальний асфальт – це ж всім буде зручно. І людям, які бачать, і які не бачать. Або коли банери стирчать неправильно встановлені – це ж всім незручно. Або паркування на тротуарі – коли я підходжу, і не знаю, з якого боку обійти цю машину.
- Зупинка громадського транспорту у зазначеному місці та рух за графіком
Це ж про повагу, коли стають у тому місці, де має бути зупинка. У мене, наприклад, буває таке, що водії автобуса де хочуть, там і зупиняються. Я виходжу: «Опа, а де я?», – ділиться Наталя.
Тепер проблематично їхати під час повітряних тривог. Є безліч історій про пригоди через зупинки руху після сирени:
Мені дуже пощастило, я ніколи так не потрапляла. Якщо людина не бачить – зупиняється тролейбус, відчиняє двері, виходимо. А куди виходимо? Пасажир з тростиною не може зрозуміти, де знаходяться сховища. І якщо одразу не зорієнтуватися, щоб когось схопити за руку, то все, куди бігти?.. І це про захист? Це про піклування взагалі?
А от для комфорту в дорозі Наталя мріє про доступність транспортного додатка EasyWay.
Я б дуже хотіла користуватися ним, щоб розуміти, де і якій транспорт. Тому якщо доробити його доступність або зробити версію для людей з проблемами зору, було б чудово.
- Зазначення жовтою фарбою місць, де починаються та завершуються сходи
Такі позначки слугують людям, які мають часткову втрату зору, проте ще можуть орієнтуватися за відтінками кольорів. На практиці це зручно і пересічним киянам, які рухаються ввечері, скажімо, під час відключень світла або неуважні та не приглядаються під ноги, для старших людей, які ще можуть читати та орієнтуватися в окулярах, проте виходять на вулицю без них.
- Сайти, туристичні гайди та онлайн-магазини, що мають детальний опис зображень і фотографій
Наприклад, мені складно в інтернеті шукати товар, тому що там написано щось про нього в тексті, а до нього йде картинка. І я знаю, що там пляшечка, а яка вона – більш кругла чи витягнута, невідомо. Якщо до цієї картинки, фотографії є підпис, який зчитується програмами екранного доступу, тоді я з цієї картинки можу зчитати інформацію. Що це пляшечка червоного кольору, округла.
Подібно можна описувати будівлі, пам’ятники, дерева та квіти, зображені на посібниках для подорожувальників в інтернеті. Це лише розширить зміст публікації та допоможе зорієнтуватися усім. Адже кожному приємно прочитати під світлиною щось на кшталт: «Пишні магнолії біля метро «Університет» радують відвідувачів».
- Фільми, оперети та видовища з тифлокоментарями
Це коли диктор розповідає, що роблять герої, коли ніхто не говорить – наприклад, що йдуть під музику або в тиші, або що головний герой пробирається в гущавині лісу. Фільми та оперети з тифлокоментарями у Києві можна відвідати. І деякі з них настільки майстерно зроблені, що додадуть візерунку і тим, хто захоче послухати не маючи перешкод через втрату зору.
- Попередження перш ніж переставляти деталі та речі в просторі
З такою проблемою часто зіштовхуються люди з вадами зору в себе вдома – коли не можуть щось знайти, бо близькі переставили без їх відома, або якщо знали, що в певному місці не було стільця чи тумбочки, а їх поставили. Однак і в просторі великого міста для людини з тростиною зручно, коли усе звичне та знайоме, а протоптана дорога однаково рівна.
А якщо у вас немає вад зору, траплялося зачепитися за щось на протоптаній дорозі додому, бо його встановили, вам не сказавши?
- Бути доброзичливими до кожного
Як би ви хотіли, щоб вас сприймали на вулиці? Як жінку, людину комунікабельну, правильно? – те ж саме з людьми з порушеннями зору. Що це чоловік або жінка, людина зі своїми інтересами. Коли мене питають, як сприймати? – головне не як хвору людину. Кожна психічно здорова людина хоче, щоб її сприймали як таку ж повноцінну людину, – каже Наталя.
Та додає, якщо зустріли в місті людину з тростиною, спілкуйтесь з нею, як з будь-ким:
Скажіть, сьогодні яка погода, все позеленіло, що цвітуть каштани: «О, уже цвітуть каштани», – це ж класна інформація, це рівний рівному.
Читайте також: «Дякуючи Вам я побачив, що мене оточує»: як люди з вадами зору допомагають зрячим розповіла психолог Наталя Медведєва