Як пити каву: київська дієтологиня розповіла про голодний шлунок, діабет, рак, серце

Автор: Любава Лисичкіна
15:30 06.05.2023

Серед причин відмовитися від кави – від неї може бути рак, її не можна пити натще, бо подразнює шлунок та кишечник; вимиває кальцій, кості стають крихкими і ламаються, випадає волосся, виходить з ладу щитовидна залоза, болить живіт під час місячних, а ще вона заганяє в депресію.

Як пити каву: київська дієтологиня розповіла про голодний шлунок, діабет, рак, серце Фото: ілюстративне
Світлодіодне освітлення
За словами лікарки-дієтолога Оксани Скиталінської, побутує думка, що від кави користі мало, а дехто взагалі від кави радить відмовитися.
 
Тож вона розповіла всі нюанси про те, як правильно, скільки і як корисно (некорисно) пити улюблену багатьма каву.
 
Чи можна пити каву на голодний шлунок? 
 
Наш шлунок — це орган, який може витримувати присутність багатьох різних речовин, зокрема, шкідливих. Слизова оболонка покрита шаром захисного слизу, який захищає її від соляної кислоти, яка потрібна для перетравлювання їжі. Ви ж не переживаєте, як соляна кислота роз’їдає порожній шлунок? Виявилося, що навіть супер міцна кава ніяк не пов’язана ні з гастритами, ні з виразками.
 
Кава стимулює утворення соляної кислоти, але це ніяк не впливає на слизову шлунка.
Проте для людей, у яких є рефлюксна хвороба (коли частина кислого шлункового вмісту повертається в стравохід і це може викликати печію.
 
Але цьому також можна зарадити: каву поєднати з молоком.
 
“Хочу додати, що печію у людей, в яких не змикається сфінктер між стравоходом та шлунком (кардіальний сфінктер), може викликати не лише повернена в стравохід їжа, а будь-які кислі продукти, мінеральна вода і просто нахил тулуба”, – говорить лікарка.
 
Кава прискорює перистальтику, тому корисна для тих, у кого закрепи. Також кава стимулює утворення жовчі (має легкий жовчогінний ефект) та секрецію підшлункової залози. Ці її властивості означають, що вона покращує травлення.
 
Кава і цукровий діабет 
 
У дослідженнях людей, які живуть із діабетом було показано, що кава сприяє зниженню рівня глюкози,та сечової кислоти, зменшує інсулінорезистентність. Паралельно з цим знижуються рівень системного запалення.
 
Кава, стеатоз печінки, фіброз та цироз  
 
Вживання кави позитивно впливає на роботу печінки, зменшує відкладання жиру в клітинах печінки, яке відбувається при стеатозі (в народі кажуть «ожиріння печінки»), сповільнює утворення фіброзу та прогресування цирозу.
 
Кава і рак
 
Знижує ризик раку ротової порожнини, гортані, товстого кишечника (2 чашки з кофеїном).
Американське Онкологічне товариство (ACS) в рекомендаціях пише про зниження ризику декількох видів раку, включаючи рак печінки, ендометрію, ротової порожнини, глотки та гортані, а також раку шкіри (меланоми). Це відбувається, як я вже писала, через присутність біологічно активних сполук, включаючи алкалоїди кофеїн і тригонеллін, поліфеноли, хлорогенову кислоту. Ці речовини сповільнюють пошкодження клітин, активують гени, які беруть участь у репарації ДНК, пригнічують метастазування.
 
Кава також скорочує час на транзит канцерогенів через кишечник.
 
Кава і остеопороз
 
Кофеїн може дуже слабо зменшити засвоєння кальцію (приблизно на 4 мг кальцію на чашку кави), але це можна повністю компенсувати, додавши 1–2 столові ложки молока до кави.
 
Кава, серцево-судинні захворювання і гіпертензія  
 
Споживання кави асоціюється із нижчим ризиком смертності від усіх причин серцево-судинних захворювань, ішемічної хвороби серця та інсульту.
 
Помірне вживання кави для людей, які не мають гіпертонічної хвороби, не підвищує, а може навіть знижувати ризик розвитку артеріальної гіпертензії.
 
Помірне споживання кави (1–3 чашки/день) не впливає негативно на артеріальний тиск у більшості людей, у тому числі й у хворих на артеріальну гіпертензію.
Збільшення споживання вище 3х чашок на день не було пов’язане з шкодою, але корисний ефект був менш вираженим
 
Кава і стрес
 
“Ми знаємо, що кава стимулює тіло і мозок. Після чашки випитої кави організм готовий до бою. Не важливо, якого: фізичного чи розумового.Зокрема, і тому, що кава стимулює утворення і виділення в кров адреналіну. А він, в свою чергу, стимулює прилив крові до серця та мозку, щоб краще приймалися рішення і біглося, в разі потреби”,  -говорить Скиталінська.
 
Адреналін росте не один, а в парі із кортизолом, гормоном наднирників. Їх обох ще називають гормонами стресу, проте саме вони підвищують стресостійкість і допомагають адептуватися до ситуації.
До речі, рівень кортизолу найвищий вранці, починаючи з 6-тої до 8-ої, коли ми повні сил та енергії, а ближче до обіду рівень його падає, як і увага і рівень активності.
 
Тому чашка кави в першій половині дня допоможе підвищити і кортизол. І на цьому потрібно зупинитися, і не стимулювати підвищення кортизолу ввечері.
 
Занадто багато кофеїну може спричинити посилення тривоги, нервозність, порушення сну, головні болі, прискорення серцебиття, підвищення кров’яного тиску, порушення серцевого ритму.
 
Кава і тестостерон
 
“Почитавши тестостерон, жінки захочуть пропустити, проте не спішіть: цей гормон є і в чоловіків, і в жінок, проте з різницею в кількості. Так от кава, у поєднанні з фізичними навантаженнями, збільшує рівень тестостерону, а це означає, що збільшує рівень фізичної витривалості під час виконання силових та аеробних вправ. Тому і рекомендують вживати каву незадовго до занять”,  –  зауважує лікарка.
 
Кава і епілепсія
 
Помірні дози кофеїну (1 чашка) можуть принести користь пацієнтам з епілепсією, тоді як високі дози (чотири чашки кави на день або більше) можуть збільшити сприйнятливість до нападів.
 
Навіть більше: в метааналізі було вказано, що: “вживання кави/чаю не завдає шкоди, якщо споживати їх на рівні 200 мг (кофеїн) за один раз (приблизно 2½ чашки кави) або 400 мг на день (приблизно п’ять чашок кави)”.
 
Кава і діарея
 
Напої, що містять кофеїн, мають проносний ефект. Більше двох-трьох чашок кави або чаю на день часто можуть викликати діарею, у людей, які мають до неї схильність. До речі, чорний чай містить таніни, речовини, які сповільнюють перистальтику кишечника, тому чорий чай може бути хорошою альтернативою каві.
 
За словами Оксани Скиталінської,  існує багато досліджень, які демонструють позитивні та негативні ефекти кофеїну. Відомо, що 300 мг кофеїну — це максимальна допустима доза, а якщо ще точніше, то 4 мг на кілограм ваги. Але, кількість  кофеїну, який має корисний і шкідливий вплив, може бути різною для різних людей. Деякі люди можуть метаболізувати кофеїн набагато швидше або повільніше.
 
“Кава може дати багато користі, якщо ставитися до неї не лише, як до терпкого напою, але і як до ліків. Нехай це буде 1-2 чашечки, але якісного напою і тоді він точно принесе лише користь”, – додає лікарка.
 
Відомо, відвідувачів ресторану “Boulevard” у Києві просять долучитися до благодійної справи.

Великий Київ у Google News

підписатися