Як пропонують відновити броварню Шульца на Деміївці: візуалізації

Національна спілка архітекторів України представила проєкт-переможець конкурсу в номінації «Регенерація історичного середовища» — BEER ART CENTER, що передбачає ревіталізацію історичної броварні Карла Шульца на Деміївській площі.

Проєкт, розроблений під керівництвом архітектора Романа Дерпи, оприлюднили на Facebook-сторінці Спілки.

Він передбачає перетворення броварні на сучасний культурний осередок — BEER ART CENTER. У відреставрованому комплексі планують розмістити крафтову броварню, магазин, фудкорт із пивною тематикою, культурний центр із музеєм пивоваріння, лекційними залами та багатофункціональним простором. Також передбачено центр сучасного мистецтва з майстернями та виставковою галереєю.

Концепція ґрунтується на ретельному аналізі архітектури броварні та сусідніх об’єктів, зокрема фабрики «ROSHEN» і ЖК «RIVERDALE», з акцентом на збереження історичної цінності та створення сучасного культурного простору.

Найстаріша броварня у Києві

Броварня Шульца, заснована 1881 року, розташована на Голосіївському проспекті біля Деміївської площі та є однією з найстаріших у Києві. Її будівлі, зведені в характерному промисловому стилі, відображали архітектурні тенденції того часу.

Її заснував німецький підприємець Карл Шульц. Завод швидко здобув популярність завдяки якості пива, виготовленого за німецькими технологіями.

За кілька років броварня стала одним із провідних виробників пива в Києві, постачаючи продукцію не лише для місцевих ринків, а й за межі міста.

Після націоналізації у 1920-х роках броварня продовжувала працювати, але втратила оригінальну назву та частково змінила профіль. Вона функціонувала як частина державної промисловості, хоча її значення поступово зменшувалося.

У 1990-х роках завод припинив активну діяльність. Будівлі занепадали, але залишалися цінним прикладом промислової архітектури XIX століття.

Останні десять років броварня належала «Фонду національного добробуту Криму». У 2022 році фонд визнав більшість будівель аварійними та планував знести їх для будівництва Кримськотатарського культурно-освітнього центру, школи та мечеті. У лютому 2023 року розпочався демонтаж частини споруд, але восени того ж року броварню внесли до Переліку об’єктів культурної спадщини, що забороняє реконструкцію та дозволяє лише реставрацію. Фонд намагався оскаржити це рішення в суді.

Нагадаємо, у 2023 році 120-річну будівлю пивного заводу Шульца визнали об’єктом культурної спадщини Києва