Як правильно сприймати тривожні новини та не панікувати

Автор: Марина Максенко
10:54 15.02.2022

Тривога — це частина базової людської реакції, яка допомагає виживати. З неможливістю розслабитися зіштовхуються багато людей.

Як правильно сприймати тривожні новини та не панікувати

Особливо, коли на фоні війни в Україні та пандемії у світі намагаються зрозуміти, що чекає нас далі.

“Тривога — це засіб захисту нашого організму, подарований нам еволюцією. Просто треба навчитися цим подарунком користуватися в коректний спосіб”, — каже психотерапевтка Марія Олійник.

На її думку , щоб побороти тривожність, треба “заземлитися”, тобто сконцентруватися на тому, що відбувається навкруги, що можна почути, до чого торкнутись та на чому можна зафіксувати погляд.

  • Вправи, які допоможуть впоратись з тривожністю:
    усе, що “повертає вас в тіло”, тобто спортивні навантаження, які вам подобаються: йога, біг, пілатес, кардіонавантаження, заняття у тренажерному залі тощо;
  •  творчість і практики усвідомлення — простіше кажучи, заняття, які приносять задоволення, або ж хобі;
  •  усвідомлена прогулянка та концентрація тому, що вас оточує: наприклад, можна роздивитись хмари та знайти схожу на бегемота;
  •  ранкові та вечірні ритуали — те, що зміщує фокус з чогось поганого на щось хороше. 

Психологиня, тренерка департаменту навчання та розвитку в ЕРАМ Україна Ольга Авраменко каже, те, що відбувається зараз можна назвати “фоновою” тривожністю. 

Щоб впоратись із тривожністю вона радить:

  • Забрати тригери. Тобто усунути те, що запускає тривожні процеси — новини, соцмережі, прогнози тощо. Щоб не відбулося «затягування» в новини, оберіть два медіа, яким довіряєте, бажано, щоб новини подавались у стилі сатири.
  • Згадайте, що приносить задоволення і спокій. В тривозі наш фокус зупиняється на чомусь одному. Навіть якщо доведеться докласти зусилля, перемикайтеся на інші теми, згадуйте про приємне — книги, фільми, прогулянки тощо.
  • Відновлювати свій нормальний режим. Пам’ятайте, що у вас все ще є родина, робота, хобі, домашні улюбленці, ви самі, врешті решт, є у себе. Витягуйте себе з ходіння в думках по колу.
  • Робити речі, які вам допомагають. Якщо вам таки допоможе пакування “тривожної валізки”, купівля ліхтариків, батарейок, їжі — зробіть це. Поточна напруга спаде.
  • Тут справді важливий баланс: турбуватися про себе і пам’ятати, що є життя, робота, сім’я, друзі. А ситуація, яка спричиняє тривогу, — це ще один епізод в житті, для якого ми маємо знайти місце.
  • Дихальні вправи — не раз на місяць і не лише сьогодні в конкретній ситуації, але й для профілактики. Ці вправи — можливість робити короткочасні перерви у звичному перебігу життя, знижуючи рівень кортизолу.

Житомирська психологиня Наталія Сідорьонок розповіла, щоб постійна тривога не переросла у хворобу, можна скористатися такими порадами:

Фільтрувати інформацію

Якщо ви не можете повністю відмовитися від перегляду або читання новин, то обмежтеся одним джерелом ЗМІ, яке використовує, на ваш погляд, тільки перевірену інформацію. Чимало випадків, коли до психолога зверталися люди з явними симптомами стресового стану: руки тремтіли, в очах стояли сльози, голос тремтів.

І все тому, що вони цілодобово дивилися, слухали і читали новини, використовуючи всілякі вітчизняні та зарубіжні ЗМІ плюс коментарі в соцмережах, від яких робиться ще страшніше.

З ким не варто спілкуватися

Обмежте спілкування з людьми, які постійно говорять тільки про захмарну захворюваність на COVID-19, страшні ускладнення, високу смертність і швидку можливу війну — сіють паніку, накручують себе та інших. Від таких панікерів тримайтеся подалі.

Веселі друзі — добрі лікарі

Згадайте, що приносило вам радість та спокій раніше: малювання, рукоділля, догляд за кімнатними рослинами, спілкування з домашніми тваринами, заняття йогою, позитивні книжки та фільми. Ходіть на спектаклі, до спортзалу, якщо є можливість – мандруйте, зокрема онлайн. Дивіться розважальні шоу. Спілкуйтеся з позитивними людьми, які випромінюють впевненість та спокій. Найчастіше зустрічайтеся з друзями, з якими можна весело та приємно провести час. Дуже допомагають прогулянки в лісі та парку, де душа відпочиває та підживлюється енергією природи.

Втішання алкоголем

Подбайте про своє здоров’я: пройдіть обстеження, курс масажу, відвідайте спа-процедури, сходіть до стоматолога. До речі, дехто шукає втіху в алкоголі, але це велика помилка. На якийсь час людині, можливо, і стане легше, але потім стан тільки погіршиться, тому що на тлі похмільного синдрому ситуація здасться ще гіршою і страшнішою.

Правильно харчуйтесь 

Намагайтеся правильно харчуватися, щоб підтримати свої сили та здоров’я. Не намагайтеся замінити сніданок, обід і вечерю нескінченними філіжанками кави з печивом— це лише послабить організм, схвилює нервову систему і додасть проблем зі здоров’ям.

Не відкладайте життя на потім

Не забувайте підтримувати в будинку чистоту та лад. Полагодьте речі, які потребують ремонту. Пересадіть квіти у горщиках. Переставте меблі, якщо вирішили змінити вигляд своєї квартири. Купуйте нове столове приладдя, вазочку, світильник, словом, зробіть те, що давно планували. Не відкладайте життя на потім: носіть гарний одяг, приготуйте улюблені або абсолютно нові страви, запросіть гостей, які можуть підняти вам настрій. Всі ці заходи добре відволікають від тривожних думок та допомагають набути позитивних емоцій. А якщо ви відчуваєте, що самостійно не можете впоратися зі своїм страхом, тривогою та станом безвиході, необхідно звернутися за допомогою до хорошого психолога.

Великий Київ у Google News

підписатися