Як поділити кота під час розлучення – поради юриста

Поділ майна під час розлучення – справа не з простих. Адже не все, що є в хаті, легко віддати іншій особі. А часом спільні надбання є настільки цінними для обох, що визначити, кому вони будуть належати, вкрай важко. Серед такого майна – домашні улюбленці. Як, наприклад, котик, якого завели малюком ще в ті часи, коли кохання було гарячим, а стосунки міцними.

Аби не потрепляти в настільки складні ситуації та не вирішувати дилеми, краще бути завжди разом і не розлучатися. Однак, якщо вже так сталося, що майно необхідно поділити, пропонуємо рекомендації адвоката Legal Art Арсена Маринушкіна:

Нажаль, кота до суду не викликають, щоб запитати, як дітей, хто з власників його любить більше та з ким би він хотів залишитися після розлучення

З правової точки зору, кіт — це майно, а отже:

  • Якщо кіт був куплений до шлюбу — він належить тому, хто його придбав.
  • Якщо ж кіт з’явився в шлюбі — то він є спільною сумісною власністю. Тобто… належить обом.
  • Якщо є підтвердження, що одному з подружжя подарували кота (свідки чи переписка в месенджерах) — тоді кіт буде особистою власністю цього члена подружжя і в поділ майна при розлученні не входить.
  • Крім того, тварина — це неділима річ, а відповідно до законодавства: неділимі речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не встановлено домовленістю, а іншому — виплачується компенсація.

Реальні кейси

Клієнт 1:

Шлюб тримався на котах

“Ми з чоловіком сміялись, що один кіт до шлюбу придбаний, а другий у шлюбі і при розлученні мені буде 1,5 коти, а чоловіку тільки 0,5 і розійшлись коли коти обидва померли, тому тепер кажемо, що шлюб тримався на котах”

Клієнт 2:

Колишній став “недільним татком” кота

“При розлученні кіт лишився зі мною і це ми обговорили ще задовго до розлучення. Але колишній приходить час від часу до кота) такий собі «недільний татко»”

Клієнт 3:

Аліменти на кота

“Коти залишилися зі мною, колишній сплачує на них аліменти, навідується і сидить з ними, коли я кудись їду”

Клієнт 4:

Подарунок на День народження

“Це мій біль. Залишила котусю чоловіку, бо це був подарунок йому на ДН. Зі мною було б котусі краще”

Думка:

Краще не травмувати тваринку

Мені здається, що заради пухнастика можна і помиритися, щоб не травмувати таку улюблену тваринку

Яке майно ділиться після розлучення, а яке — ні

Кожна річ, набута за час шлюбу, крім того, що за законом не підлягає поділу, є спільною сумісною власностю подружжя, нагадує ЮрШтаб. Це стосується лише офіційно оформленого шлюбу, що зареєстрований в ДРАЦС.

Не важливо, на ім’я кого з подружжя вони були придбані чи внесені грошовими коштами, якщо інше не встановлено шлюбним договором чи законом.

У випадку розлучення, майно може бути поділеним за домовленістю сторін або у судовому порядку

Яке майно підлягає поділу:

Загальне, яке було нажито спільно в період шлюбу. Це може бути рухоме і нерухоме майно, грошові заощадження, цінне обладнання тощо.

Таке майно ділиться між подружжям у рівних частках, але в окремих випадках частка може бути зменшена або збільшена в судовому порядку.

Яке майно НЕ підлягає поділу:

  • Приватне, те, що придбане до шлюбу або отримане в період спільного проживання у спадок, договором дарування тощо
  • Житло або земельна ділянка, приватизовані нею/ним за час шлюбу
  • Майно, набуте нею/ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй/йому особисто
  • Речі особистого користування, коштовності, страхові виплати, премії, нагороди тощо
  • Кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка належала дружині чи чоловіку, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди

Також суд може визнати за другим з подружжя право на частку премії або нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями (виховання дітей тощо) сприяв її одержанню.

Якщо шлюб не розірвано, але подружжя фактично припинило відносини та живе окремо, то майно, набуте сторонами за цей період може бути за рішенням суду визнане роздільним (таким, що не підлягає поділу).