Як ідентифікувати нелегальні сигарети: українські та міжнародні експерти провели навчальний практикум

Українські та міжнародні експерти на семінарі-практикумі «Контрафактні товари: експерти кажуть «СТОП»

Ринок нелегальних сигарет в Україні — проблема, яка щорічно завдає збитків державі на десятки мільярдів гривень. Лише у 2024 році Державний бюджет недоотримав 21,9 млрд грн. Протягом багатьох років Україна була одним із ключових постачальників нелегальних сигарет до ЄС, але тепер ситуація загострилася через поширення цієї продукції в межах країни. Цьому сприяв план щорічного підвищення акцизного податку на 20% для тютюнових виробів, що вдарило по легальних виробниках і фактично створило умови для розростання підпільного виробництва та збуту. 

З метою висвітлення сучасних можливостей зупинення обігу контрафактних товарів наприкінці січня 2025 року Національна асоціація патентних повірених України за підтримки компанії «JTI Україна» провела в Ужгороді семінар-практикум «Контрафактні товари: експерти кажуть «СТОП». Українські та міжнародні експерти та експертки зібралися разом, аби напрацювати дієві механізми боротьби та обговорити закордонні практики трасологічних досліджень, що дозволяють відстежити з високою ймовірністю, хто та де виготовляє тютюновий контрафакт.

Провідним спікером практикуму став досвідчений експерт, керівник лабораторії якості компанії JTI в Німеччині Крістіан Зауер. Він провів практичний майстерклас з ідентифікації нелегальних пачок сигарет. Учасники практикуму вчилися визначати характерні ознаки пачок та сигарет, з’ясовувати, які з них є контрафактними, а також визначати обладнання, на якому ті були вироблені.

Презентація Крістіана Зауера, керівника лабораторії якості компанії JTI в Німеччині

Презентація Крістіана Зауера, керівника лабораторії якості компанії JTI в Німеччині

В межах заходу було обговорено пропозицію створити бібліотеку зразків готової тютюнової продукції, виготовленої в Україні. Вона передбачає, що всі українські виробники сигарет надаватимуть зразки своєї готової продукції до відповідної бібліотеки, що дасть змогу краще відрізняти легальну продукцію від контрафактної. Це також стане ефективною доказовою базою у кримінальних і адміністративних справах проти виробників нелегальних сигарет.

«Подібна бібліотека дозволить швидко ідентифікувати нелегальну продукцію та обладнання, на якому вона була виготовлена. Це суттєво покращить можливості правоохоронних органів у боротьбі з нелегальним ринком і допоможе знизити рівень тіньового ринку тютюнової продукції в Україні», — пояснює Євген Кузьменко, менеджер із регуляторних питань «JTI Україна».

Процес встановлення контрафактної продукції

Процес встановлення контрафактної продукції

«Вважаю, налагоджений механізм обліку зразків тютюнових виробів, що виготовляються в Україні, надасть фахівцям, які проводять дослідження в цій сфері, додаткові інструменти для ідентифікації обладнання, на якому виготовлено контрафактну продукцію. Це підвищить ефективність протидії нелегальному виробництву і торгівлі тютюновими виробами на території нашої держави», — додає Катерина Навроцька, заступниця завідувача відділу трасологічних досліджень лабораторії трасологічних, дактилоскопічних досліджень та обліку Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

Діяльність ринку тютюнових виробів вимагає посиленого контролю. За словами Юлії Проходи, патентної повіреної України, співзасновниці та членкині правління Національної асоціації патентних повірених України, на це є три основні причини:

  • тютюнові вироби займають вагоме місце в наповненні Державного бюджету;
  • підробні сигарети є особливо небезпечними для здоров’я;
  • кошти від контрафакту використовуються у злочинній діяльності, зокрема такій, що шкодить економічній незалежності України.

Тож подібні заходи — це не тільки можливість практичного обміну знаннями між українськими та міжнародними експертами й експертками, а й реальна можливість вплинути на ринок нелегальних тютюнових виробів та збільшити надходження коштів до Державного бюджету України.

«Це тільки початок. Дякуємо представникам тютюнового бізнесу за активність в захисті прав інтелектуальної власності й запрошуємо виробників іншої продукції до співпраці!» — підсумовує співзасновниця та членкиня правління Національної асоціації патентних повірених України Юлія Прохода.

*Національна асоціація патентних повірених України (НАПА) — громадська професійна організація представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених). Її мета — захищати права і свободи громадян, задовольняти суспільні, економічні, соціальні, культурні та інші інтереси у сфері інтелектуальної власності. Для цього НАПА співпрацює з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями різних форм власності та ін.

Сайт https://www.napa.org.ua
Контактні дані: 

Юлія Прохода, співзасновниця та членкиня правління Національної асоціації патентних повірених України

[email protected]