Про це розповіла мікробіолог та бактеріолог Оксана Вольська. Насамперед, експерт радить відмовитися від «культу їжі» на Новий рік і віддати перевагу легким закускам чи фруктам.
«Найнебезпечніші салати, які заправлені майонезом та сметаною, рибні страви, а також солодощі, що зроблені з великою кількістю кремів та яєць», – каже Вольська.
Як довго зберігається олів’є і як продовжити йому життя
Щоб зробити вживання салату найбільш безпечним, овочі слід запекти у фользі, нарізати і зберігати в контейнерах окремо від білкововмістних продуктів. Змішувати та заправляти салат потрібно безпосередньо перед поїданням.
Після заправки олів’є можна зберігати трохи більше 4 годин, а без заправки він протримається до 40 годин. За умови, що в ньому не буде огірків та цибулі (їх додають безпосередньо при заправці).
А ось залишки заправленого салату краще викинути.
«Зранку ви берете свій улюблений тазик із незаправленим олів’є, додаєте огірки, заправку – і у вас перший сніданок нового року», – каже біолог.
Терміни зберігання новорічних салатів експерт наводить такі:
- Заправлений олів’є – 4 години (незаправлений 40 годин)
- Шуба – 24 години (включаючи час просочення)
- Крабовий салат – 24 години заправлений та 48 годин незаправлений
- Фаршировані яйця – 2-3 доби (за умови, що вони були зварені круто не менше 15 хвилин)
- Холодець – 3-4 дні.
До речі, холодець можна заморожувати та зберігати 1-2 місяці. Якщо не захочеться холодцю, розтопіть його, і готова основа для супу.
Нагадаємо, раніше “ВК” писав, як убезпечити своє житло від крадіїв під час новорічних свят.