Після проголошення незалежності України головну ялинку ставили на Хрещатику. Щоб біля неї Дідам Морозам було зручно бігати. Святкове дерево 1993 року збереглося на історичному фото.
А цю світлину датують 2002 роком. З яскравими інсталяціями та огорожею, де малювали святкових персонажів.
У 2005 та 2008 роках ялиночки були наче з однієї фабрики – і зірочки схожі, і ліхтарі сині. Щоправда ялинку 2008 називали деревом антикризовим – адже як кияни, так і всі українці мали перемогти глобальні зміни в світовій економіці, переорієнтувати бізнеси та навчитися заробляти попри все – черех Світову економічну кризу.
А ось ялинка з рекламою виробника цукерок у 2011 році. Скільки біди вона наробила тележурналістам та фотокореспондентам! Адже щоб не показувати рекламу в прямому ефірі на всю країну, кожен кадр з написом блюрили – тобто, розмивали, аби не було видно. Як на першій світлині. А ще наглості бізнесу обурювалися конкуренти. Мовляв, як то так – що про одну марку цукерок написали, а інші забули. наче без них і свято може минути.
А це “йолка-конус”. З чим її лише не порівнювали та скільки мемів не малювали. Дерево 2012 року, встановлене Януковичем.
Наступного 2013 року ялинка була такою:
Ну а це дерево Революції Гідності. Яке назавжди увійшло в історію багатьох українців. 2014 рік. Уже наступного року головна ялинка країни змінила свою локацію з Майдану Незалежності на Софійську площу, де і є зараз.
Жителям столиці та гостям нова локація, обрана перед початком 2015 року, дуже сподобалася. Казали, що ця ялинка має дух Різдва і дуже гарно вписується в ансамбль собору.
Святкові дерева 2016, 2018 та 2019 років змагалися за висотою з ялинками у європейських столицях. Казали, що чим ближче до 30 метрів заавишки, тим більше шансів стати переможцями та посісти перші скодинки в світових рейтингах. Складали їх з живих дерев, які звозили з господарств та ретельно доглядали в приватних розсадниках.
Саме в ці роки столичні декоратори змагалися за кращий дизайн куточків продажу смаколиків, печива, глінтвейну та печеного м’яса. Адже під ялинками були святкові базари.
А це скандальна ялинка 2020 року. Ще ніколи не було такого шуму та обговорень дизайну святкового дерева, як тоді. Автори вирішили скреативити – та вчепили на маківку капелюха. Але ж ялинка на Софійській площі вже встигла просякнути духом Різдва… Словом, задум авторів не зрозуміли та змусили прибрати відьомську шапку з дерева, яке стоїть на тлі собору. І замінили шапку на різдвяну зіроньку.
Грибочки, які, ймовірно, були доповненням відьомського стилю, коли в великому котлі колотять всілякі шури-мури. Проте знімати такі іграшки громадськість не вимагала. Грибочки, то грибочки.
У 2022 році дерево прикрашали голуби. Тому здалеку вона виглядала білою. Між іншим, подібно, за допомогою декорацій зробити білою ялинку планують і цьогоріч. Тільки світлого буде ще більше.
І ялинки 2023 та 2024 років – скромніші, але з думкою про перемогу:
Раніше “ВК” розповідав, що цьогоріч ялинка на Софійській площі буде біленькою та писатиме історію “з чистого аркуша”. А поруч з нею – буде символ Фенікса, непереможного та того, що воскресає з попелу та живе попри все.