Як діяти при оповіщенні про радіаційну аварію?

Автор: Ольга Даниленко
15:20 13.08

Київ залишається відносно мирним містом України, однак в умовах війни важливо розуміти алгоритм дій у разі різних надзвичайних ситуацій. Одна з таких – радіаційна аварія. Як сповіщення про радіаційну аварію у столиці лунатиме дзвін в набат або на сполох. 

Як діяти при оповіщенні про радіаційну аварію?

Алгоритм дій у разі радіаційної аварії 

  1. Необхідно залишатися в приміщенні або негайно зайти до нього, якщо ви перебуваєте на вулиці (укриття, підвал, будь-яка будівля). 
  • Перебуваючи на вулиці, негайно захистіть органи дихання хусткою, шарфом, серветкою або будь-якими виробами з тканини. 
  • Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі. 
  • У разі можливості – заберіть всередину будівлі домашніх тварин.
  1. Закрийте та заблокуйте всі вікна та двері в приміщенні, не підходьте до них без нагальної потреби. 
  1. Загерметизуйте вентиляційні отвори, щілини на вікнах (дверях) і не підходьте до них без потреби.
  1. Увімкніть телевізор та радіоприймач для отримання додаткової інформації про аварію.
  1. Зробіть кількаденний запас води у герметичних місткостях. Продукти необхідно загорнути у плівки або герметичні контейнери та покласти у холодильник або шафу.
  1. Підготуйте маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку для захисту органів дихання.
  1. Слідкуйте за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, місцевої влади.
  1. Ретельно мийте перед їжею руки та полощіть рот 0,5% розчином питної соди.
  1. У приміщенні щодня проводите ретельне вологе прибирання із застосуванням мийних засобів.
  1. Зберіть документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води, найпростіші засоби санітарної обробки та інші необхідні вам речі у герметичну тару.

А якщо терміново необхідно вийти на вулицю? 

  1. Обовʼязково користуйтеся респіратором, ватно-марлевою пов’язкою або підручними виробами з тканини, змочені водою для підвищення їх фільтраційних властивостей.
  1. Одягніть плащ/накидку/комбінезон та гумові чоботи й рукавички. 
  1. Не роздягайтеся на вулиці, не сідайте на землю, не куріть, не купайтеся у відкритих водоймах, не збирайте гриби або лісові ягоди.
  1. Після повернення додому зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу.

Знімати одяг необхідно обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його якомога далі від людей і домашніх тварин. 

  1. Помийтесь. Якщо така можливість є, прийміть душ з милом, голову помийте шампунем.

Важливо не використовувати кондиціонер/маску для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. 

  1. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте під проточною водою з милом руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя протріть повіки, вії, вуха.
  1. Одягніть чистий одяг. 

При оголошенні евакуації з міста/району

 Як сповіщення про евакуацію у столиці буде лунати гудок потяга. 

  1. Уточніть місце початку евакуації. Попередьте сусідів, допоможіть дітям, інвалідам та людям похилого віку, вони підлягають евакуації в першу чергу.
  1. Перед виходом з будинку необхідно вимкнути джерела електро-, водо- і газопостачання. Потім візьміть підготовлені речі, одягніть протигаз, респіратор чи ватно-марлеву пов’язку, верхній одяг, гумові чоботи.
  1. З прибуттям на нове місця перебування, проведіть дезактивацію засобів захисту, одягу, взуття та санітарну обробку шкіри на спеціально обладнаному пункті або ж самостійно.
  1. Дізнайтеся у місцевої влади адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

Як безпечно харчуватися та пити воду?

  1. Вживайте воду лише з перевірених джерел. Допоки рятувальники чи влада не повідомляють про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Упаковка захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.
  1. Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.
  1. Вода в інших місткостях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе та посуду/контейнерів для їжі та води.
  1. Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.
  1. Безпечною є їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа, яка зберігалася у холодильнику або морозильній камері.
  1. Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Перед використанням протріть кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником.

Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, якомога далі від людей і тварин.

Йодна профілактика у разі виникнення радіаційної аварії

 

Йодопрофілактика здійснюється лише після офіційного оповіщення влади в ЗМІ про її необхідність.

Йодна профілактика застосовується до моменту впливу радіоізотопів йоду або протягом перших шести годин після поглинання радіації щитоподібною залозою.

Йодид калію слід приймати після їжі.

Безпідставна йодна профілактика шкідлива для здоров’я.

Регламент йодної профілактики й дозування препарату стабільного йоду (калій йодид):

  • діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг;
  • діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг;
  • діти від 3 до 12 років – 62,5 мг;
  • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та жінки, які годують груддю – 125 мг.

Протипоказання до приймання препаратів стабільного йоду:

 наявність (у том числі й в анамнезі) захворювань щитоподібної залози, зокрема гіпертиреозу різної природи;

  • фурункульоз;
  • токсична аденома;
  • важка алергічна реакція на сполуки йоду;
  • герпетиформний дерматит Дюринга;
  • гіпокомплементемічний васкуліт;
  • геморагічний діатез;
  • кропив’янка, туберкульоз легень, нефрит, нефроз, піодермія;
  • стан після тиреоїдектомії (видалення щитоподібної залози).

Через радіаційний вплив у людей можуть бути порушені життєві функції різних органів (органи кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту тощо) та може розвиватися променева хвороба. Тому важливо дотримуватися чіткому алгоритму дій.

Читайте також: Вагітні народжували мертвих дітей, в киян виникали важкі захворювання – наслідки приховування масштабів аварії на ЧАЕС

Як відомо, російські військові захопили Запорізьку атомну електростанцію України. Окупанти перебувають на Запорізької АЕС зі зброєю та технікою. Наразі Кремль використовує Запорізьку АЕС для шантажу України та всього світу.

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин