У 1856 році у Києві спорудили театр на сучасній вулиці Володимирській, який мав 4 яруси. Саме у цих стінах у 1874 році вперше показали першу національну оперу-колядку на 4 дії українського композитора Миколи Лисенка, створену у 1872 році. Лібрето Михайла Старицького за повістю Миколи Гоголя «Ніч перед Різдвом».
У 1898 році почалося будівництво нового Національного театру опери та балету, у якім було задіяно більш 300 робітників. На той час Київський міський оперний театр вражав уяву. У партері, бельетажі й інших 4 ярусах залу могли одночасно розміститися 1 318 глядачів. В оформленні інтер’єрів переважали оксамит та бронза. Вишукані крісла, люстри та світильники були привезені з Австрії. Загальна площа приміщень театру становила 40 210 квадратних метрів, а кубатура – майже 100 000 кубічних метрів.
Сьогодні Національний академічний театр опери й балету ім. Тараса Шевченка має балетну та оперну трупу, а також симфонічний оркестр. Творча репутація оперного театру незмінно висока вже не одне десятиліття, з успіхом проходять гастролі в різних країнах світу. До репертуару Національного оперного театру України увійшли твори Лисенка, Чайковського, Моцарта, Бородіна, Верді, Пуччині, Адана, Леонкавалло, Римського-Корсакова, Мусоргського, а також багатьох інших композиторів зі світовими іменами.