Випробовував російські винищувачі: кияни не зрозуміли ціль прибирання пам’ятника Чкалова

Автор: Оксана Тупальська
14:40 20.01.2023

У центрі столиці примарафетили пам’ятник радянському льотчику та депутату Верховної Ради СРСР Валерію Чкалову. Кияни обурені – адже чекали на його знесення та звільнення території від мотиватора комуністичних часів на вулиці Олеся Гончара, яка раніше також носила ім’я Чкалова.

Випробовував російські винищувачі: кияни не зрозуміли ціль прибирання пам’ятника Чкалова

«Пам’ятник Валерію Чкалову в нашому сквері. Думала демонтують – а ні, відмили від написів», – розповіла киянка Галина Плачинда. 

Льотчик та Герой Радянського союзу Валерій Чкалов здійснив перший безпересадковий переліт з Москви в Ванкувер (США) через Північний полюс. Загинув – під час проведення випробувального польоту на новому на той час винищувачі И-180 в віці 34 років. В СРСР з метою популяризації ідеї соціалізму та світлого радянського майбутнього його ім’ям назвали населені пункти, мікрорайони, палаци культури. Чкаловськими досі називаються станції метро у Москві, Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі.

У Києві сквер Чкалова у 2021 році перейменували на сквер імені Богдана Ступки. Проте пам’ятник залишився.

«Цікава доля друга Сталіна і депутата Верховної Ради СРСР від Чувашії льотчика Валерія Чкалова у воюючій з Росією Україні: в Дніпрі – у 2022 році пам’ятник міська влада демонтувала; в Києві – в 2023 році пам’ятник міська влада відмиває…», – заявив Микола Томенко.

Про підготовку міста до знесення пам’ятника Чкалову 29 грудня 2022 року заявляв директор Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Олександр Никоряк. Він додав, що до Мінкульту направив документацію про зняття з обєкту пам’яткоохоронного статусу. Звернення мали розглянути у січні цього року. 

«Після прийняття рішення про зняття з обліку пам’яток, об’єктів, що відображають радянські та російські історичні та пропагандистські наративи місто готове до швидкого вжиття заходів щодо усунення та/або переміщенні таких об’єктів до спеціально визначених місць зберігання», – повідомив Никоряк.

Звільнити столиці від пам’ятника Чкалову активісти намагалися у 2013 році. Проте уже наступного року захисники радянщини попрацювали, щоб повернути йому «первозданний вигляд» – обновили табличку та начистили пальто постаменту та відкрили вдруге за участі керівника Російського центру науки та культури в Києві Костянтина Воробйова.  Про це навіть писали російські пропагандистські ЗМІ.

Нагадаємо, громадські активісти так втомилися чекати офіційних дій, що самі знесли погруддя Пушкіна неподалік метро Арсенальної.

Великий Київ у Google News

підписатися