Вихідні в Стамбулі: як побачити найголовніше та відчути місцевий ритм

14:32 18.10.2021

Лігос, Візантій, Новий Рим, Константинополь і врешті Стамбул! Це місто зародилося між двома морями, між Сходом та Заходом, тут переплітається християнство та іслам, тут правили імператори та султани. Як і тисячі років тому, воно захоплює іноземців і зараз.

Вихідні в Стамбулі: як побачити найголовніше та відчути місцевий ритм

Якщо хочете відвідати Стамбул на вихідних, будьте готові багато ходити, фотографувати, їсти та захоплюватись! Мені не довелося турбуватися за проживання, програму, проїзд та інші дрібні, але важливі речі, оскільки я замовила тур від Join Up! на 4 дні (3 ночі). Мені підготували максимально насичений, цікавий тур, аби за вікенд я побачила найголовніше в Стамбулі.

Показував це дивовижне місто гід на ім’я Рамадан. Він 29 років в туризмі, знає напам’ять всю історію міста, цитує Біблію, часто жартує про свою дружину, і вважає що Роксолана розвалила Османську імперію.

Під час екскурсії Рамадан пригостив справжнім турецьким чаєм. Цікаво, що у турків чай міцніший, ніж у нас. Вони подають напій в скляних традиційних склянках, схожих на тюльпан, обов’язково із чимось солоденьким. Таких тюльпанчиків турки випивають в день близько 10-15.

Стамбул – величезна мозаїка із турецької, візантійської та римської культури. Наприклад, площа Султанахмет у візантійські часи була іподромом, там влаштовували змагання на колісницях. На площі стоять тисячолітні колони та обеліски, серед них і єгипетська, яку виготовили у 1490 р. до н.е. Існує легенда – місто, де стоїть така колона, буде вічним.

Неподалік Султанахмету одна навпроти одної стоять дві знамениті стамбульські мечеті: Ая-Софія та Блакитна мечеть. Різниця між ними майже в тисячу років.  Ая-Софія збудована ще за часів візантійської імперії. Свого часу це була найбільша християнська святиня. В ній приймала віру княгиня Ольга. Тут є особливе місце, огороджене червоним канатом, – Пуп Землі. На ньому коронували імператорів. Зараз Ая-Софія має статус мечеті, сюди приходять молитися, тому обов’язково потрібно покривати голову та знімати взуття. В ісламі заборонено зображувати людей і тварин, тому христянське минуле храму у вигляді зображень янголів турки прикрили тканиною.

Блакитна мечеть вже збудована за султанських часів. До 80-х років минулого століття була найвищою спорудою в місті. Її висота 64 метри. Сьогодні мечеть на реставрації, тож потрапити всередину мені, на жаль, не вдалося. Взагалі в Стамбулі понад три тисячі мечетей, і кожна відкрита цілодобово. Уявіть ту атмосферу, коли одночасно в них починають молитися тисячі вірян!

Султанський палац Топ-капи вражає своєю квітучою територією, величезною кількістю будівель та видом на Босфор. В кімнатах зберігаються витвори мистецтва авторства самих султанів, їхня зброя, обладунки, меблі та посуд. В одній із палат Топ-Капи стоїть символ влади в Османській імперії – величезний султанський трон. Зроблений із золота, та прикрашений смарагдами.

Ще один султанський палац – Долмабахче. Він не поступається в помпезності Топ-Капи – кришталеві сходи, люстри, прикрашені коштовним камінням, дарунки послів з усього світу, цінні килими. Фасад Долмабахче – це поєднання європейської та східної архітектури. З палацу є чудовий вид на протоку Босфор – там виходять дивовижні фотографії!

Раджу також покататися в Стамбулі на яхті і побачити місто з води. Довжина Стамбулу – 126 кілометрів, і за дві години можна проплисти вздовж всього міста: на обох берегах видніються мінарети мечетей, десь далі стоять хмарочоси,  просто біля води красуються будинки, які коштують мільйони.

Оселилася я в самісінькому центрі міста – біля площі Таксім, район Бейоглу. 5 хвилин пішки до популярної вулиці Істікляль, 15 хвилин до знаменитої Галатської вежі. З неї відкривається один із найкращих видів на Стамбул. Вхідний квиток коштує 100 турецьких лір (300 гривень). Будьте готові, що при вході у вас попросять nes kod (перед поїздкою потрібно заповнити форму на сайті https://register.health.gov.tr/ , після цього вам нададуть код, його потрібно розрукувати або зберегти в телефоні) або міжнародний сертифікат вакцинації. Всередині вежі працівники уважно слідкуватимуть, щоб відвідувачі носили захисну маску. Піднятися на верхівку можна на ліфті. Нижче знаходиться музей. Рекомендую відвідати локацію не лише вдень, а і ввечері – споруда красиво підсвічується. Біля вежі є винний бутік Sensus – там можна спробувати турецькі вина та легкі закуски. Через бухту Золотий Ріг простягається знаменитий Галатський міст – там завжди багато рибалок. Гід Рамадан жартує, що ці чоловіки вибралися зі своїх домівок, аби їх не діймали дружини.

На вуличках Бейоглу рух ніколи не припиняється. Тисячі туристів та місцевих прогулються вночі вулицею Істікляль. Багато закладів відкриті до самого ранку. Скрізь грають музиканти, власники ресторанів та закусочних буквально затягують перехожих сісти за свій столик, на кожному кутку готують кебаб, балик екмек (канапки з рибою), кьофту (невеликі котлети), симіти (бублики, посипані кунжутом), смажать каштани та кукурудзу, виставляють величезні підноси з мідіями, а деякі  продавці навіть наливають в стаканчики міцні напої. Серед улюблених страв турків – лахмаджун (турецька піца), ічлі кьофте (котлети з булгуру), ірмік хелва (халва з манної крупи) та бюрек (пиріг з м’ясом).

По вулиці Істікляль їздить один із символів міста – червоний трамвай. Деякі любителі екстриму чіпляються до нього ззаду і так катаються. Взагалі, трафік в Стамбулі – хаотичний. Вузькі дороги не дають нормально рухатися транспорту, і тому доводиться довго стояти в заторах. На центральних вуличках, які вважаються пішохідними, їздять туди-сюди жовті таксі і розганяють натовпи перехожих.

Нічне життя вирує в Стамбулі бурхливо. Найпопулярніші місця для розваг – райони Кадикьой, Бешикташ та площа Таксім. Місцеві обожнюють заклади з живою музикою, вони тут скрізь, кількість відвідувачів вражає. Серед барів популярні – Eskici pera, Ayı pub, Ritim Bar. Я була в Ritim Bar – це справжня місцева дискотека під відкритим дахом: безліч людей, весела атмосфера, тут запросто можна танцювати до ранку!

Щоб купити подарунки додому, завітайте на Єгипетський ринок. Рамадан каже, що на Єгипетському базарі найсвіжіші та найсмачніші продукти. Це другий  за величиною ринок в Стамбулі. Тут дуже люб’язні продавці, які пригощають чаєм та солодощами. Саме в цьому місці  зустрічаєш все різноманіття турецьких десертів: халва – фісташкова, трояндова, гранатова, з фундуком, лукум з кокосом, миндалем, апельсином, в шоколаді,  пахлава з натуральним медом та горіхами. Також продають чай, каву, спеції, традиційний посуд, мило, олії, парфуми. Словом, все з чим у нас асоціюється Туреччина!

Наш гід запевняє: “Ви можете приїхати в Стамбул вперше, але це точно не остання подорож. Кожного разу місто дивуватиме і відкриватиме нові таємниці!”. І я з цим згодна. До зустрічі, Стамбуле!

Великий Київ у Google News

підписатися