Вихід з РФ чи відбілювання репутації: Райффайзен Банк анонсує обмін російських активів на частку Сбербанку в ЄС

Автор: Оксана Тупальська
18:32 17.03.2023

Райффайзен Банк, який після повномасштабного вторгнення працює одночасно в Україні та в РФ, і, відповідно, сплачує податки в бюджет окупантів, оголосив про обмін. Взамін на свої активи в РФ готовий придбати частку «Сбербанку» в Європі. Що означає така оборудка та чи припинить після цього фінустанова сплачувати податки в російську скарбницю, фінансуючи тим самим війну, кореспондент «Великого Києва» розпитав експертів.

Вихід з РФ чи відбілювання репутації: Райффайзен Банк анонсує обмін російських активів на частку Сбербанку в ЄС

За участь в «спецоперації» – росіянам пільги

Невихід австрійського Райффайзен Банку з російського ринку одночасно став фінансовою підтримкою військовослужбовців окупанта – бо ті отримали пільгу на сплату кредитів. На сьогодні кожен, хто пішов на війну проти України (мовою російських пропагандистів «взяв участь у спецоперації»), звільнений від сплати боргів по кредитам до того часу, поки не повернеться назад. Це, як відомо, є частиною агітації кремлівських блазнів, які знімають рекламу «Пойду на фронт, заплачу кредит».

Окрім того, що в Росії Райффайзен Банк війну називає спецоперацією, він ще й заявляє про псевдореспубліки “ДНР” та “ЛНР” як про окремі території. Про це свідчать відкриті документи на російському сайті фінустанови.

Продаж активів для зменшення присутності в РФ

Рішення Райффайзен Банку обміняти свою російську «доньку» на європейські активи Сбербанку спричинене санкціями. Переконаний бізнес-консультант Андрій Роговський. Таким чином фінустанова реалізує свій намір зменшити присутність на російському ринку.

«Процедура обміну між Райффайзен Банком та Сбербанком може відбутися шляхом продажу активів однієї компанії і купівлі активів іншою компанією. У цьому випадку Райффайзен Банк буде продавати свою російську “доньку” Сбербанку, а замість того, щоб отримати гроші за продаж, отримає європейські активи Сбербанку», –  каже Роговський.

На запитання про те, чи будуть після таких торгів іти податки в російську скарбницю, експерт відповів, що, вочевидь, ні, бо кошти будуть залишатися в тій країні, де працюватиме банк:

«Обмін активів Райффайзен Банку та Сбербанку не обов’язково означає, що Райффайзен Банк вийде з РФ та відбілить свою репутацію. Проте, це може зменшити присутність банку на російському ринку, що може знизити ризики для банку в умовах санкцій та політичної нестабільності. Якщо банк буде працювати в країнах, які не підлягають санкціям, то він буде платити податки відповідно до законодавства цих країн».

Продаж активів в ЄС нагодує російський Сбербанк

Сбербанк в Європі потрапив під санкції та втратив ліцензію, він не може продовжувати свою діяльність. Тобто активи Сбербанку в Європі фактично заблоковані, тому замість зиску нині банк отримує збитки. Відтак, каже Євген Савісько, експерт громадського руху “Всі разом!”, запропонована схема дає можливість Сбербанку піти з поки що не актуального європейського ринку фінансових послуг і стати банківським монополістом  в Росії:

«Слід враховувати, що контрольний пакет Сбербанку належить уряду РФ, тому його збитки – це збитки державного бюджету, так само як і прибутки. “Raiffeisen Bank International” отримує можливість розширити свою мережу в Європі та вигідно, з мінімальними збитками вийти з Росії».

Європейські клієнти наімовірніше пам’ятати злого не будуть, переконаний експерт. Каже, якщо австрійський банк вийде з Росії, і буде виконувати всі вимоги санкцій, то поза межами РФ та України в нього буде така сама пристойна фінансова та ділова репутація, яка була до повномасштабної війни.

«Податки австрійським банком не будуть сплачуватися  в бюджет агресора. Проте так станеться, якщо не буде якихось таємних угод між учасниками договору», – зазначив Євген Савісько.

Ціна питання – мільярди доларів

Вихід крупних компаній та банків з будь-якої країни, враховуючи РФ, справа у мільярди доларів – саме стільки коштують активи. Відтак, рятуючи майно в Росії, бізнес захищає стабільність своїх представництв в інших країнах світу, каже кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський:

«Іноземці, як правило, такі активи купувати відмовляються. Тоді як російський бізнес або відмовляється купувати іноземний бізнес взагалі, або пропонує за нього невеликі гроші, які і близько не покривають вартості активів. Також російська влада в серпні 2022 р. заборонила іноземним акціонерам продаж акцій стратегічних російських підприємств та банків. Тому чимало іноземних компаній просто не можуть піти з РФ і змушені продовжувати працювати».

Експерт додає, що заважають продажу активів і міжнародні санкції, тому що російські покупці мають проблеми з перерахуванням вільно конвертованої валюти. Все це призвело до того, що лише 9% іноземних компаній пішли з РФ. Продовжує працювати в РФ біля 1200 іноземних компаній.

«Якщо сторони домовляться, це дозволить Райффайзен Банку вийти з Росії, а Сбербанку вийти з Європи. Райффайзен Банк не буде обслуговувати російських клієнтів та не буде сплачувати податки на території РФ. Колишні відділення Райффайзен Банку на території РФ, які перейдуть до Сбербанку, будуть продовжувати працювати та приносити доходи вже Сбербанку та сплачувати податки на території РФ. А Сбербанк – позбудеться непрацюючих активів в Європі», – підсумував Хмелевський.

За останній рік війни за рахунок Райффайзен Банку вагомо збагатився бюджет РФ

Торгівля активами залишається таким-собі «котом в мішку». Бо вона не гарантує втрату можливості для “Raiffeisen Bank International” повернення на російський ринок знову, але згодом. Євген Савісько, експерт громадського руху “Всі разом!” переконаний, що власники та керівники “Raiffeisen Bank International” не хочуть потрапити під санкції США, ЄС і України, тому шукають рішення. При цьому – намагаються уникнути фінансових втрат для бізнесу.

«Саме тому менеджмент банку дочекався завершення 2022 року, котрий став  успішним для банку в Росії, і лише після цього почалися розмови про вихід  “Raiffeisen Bank International” з РФ. З такою метою задіяно схему банківського бартеру, котрий однаково вигідний і для австрійського банку, і для російського». 

Нагадаємо, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну з російського ринку не вийшла жодна велика тютюнова компанія. Податки від сигарет складають щонайменше 10% військового бюджету Путіна. Нажаль, в НБУ заявляють, що не на часі націоналізація Альфа-Банку з російськими активами.

Водночас, до чорного списку НАЗК потрапили памперси та Pantene Pro-V  через фінансування  російського війська виробником P&G.

Великий Київ у Google News

підписатися