Вибори мера – чи буде другий тур і до чого тут децентралізація

Автор: Кирило Данильченко
12:50 27.10.2020

У більшості великих міст України від 80-100 тисяч населення відбудеться другий тур місцевих виборів. Майже в усіх з них, нинішні мери або виграли, або пройшли до другого туру. Як так вийшло? А “вийшла” децентралізація.

Вибори мера – чи буде другий тур і до чого тут децентралізація

Залишаючи частину ПДФО і виплачуючи субвенції регіонам українці отримали самостійних політичних гравців на місцях.

Віталій Кличко “буцався” зі “Слугами народу”, які сп’янілі успіхом на парламентських виборах у 2019 році, намагалися його зняти з голови КМДА. Не вийшло.

Кличко ж, активно підтримував Порошенка на президентських і “ЄС” на парламентських, а його заяви і активність часто лежать набагато далі інтересів Києва.  

Але насправді, не Київським головою єдиним.

Партія мерів набирає силу

Наприклад, той же мер Черкас Бондаренко, який катається по ток шоу на «1+1». І на 2 тижні раніше під час республіканського карантину пускає громадський транспорт.

Ті ж глави Тернополя і Луцька, що відмовляються вводити на Західній Україні обмеження «червоної зони».

Той же мер Дніпра Філатов, амбіції якого виходять далеко за межі його регіону. Хоча б участь в “Пропозиції”, де міські голови Миколаєва, Херсона, Чернівців, Каховки, Дніпра і Житомира явно беруть приціл вже не на місцеві, а на парламентські.

Або “Довіряй справам” двох Геннадіїв, Кернеса і Труханова. Перший, правда, пізніше створив “Блок Кернеса – успішний Харків”.  Щоб конвертувати “Дівчину на кулі» і шкільні стадіони у фракцію спочатку в Харківській Раді, а там як вийде.

Ресурси регіонам

Ну, і просто перемагати на виборах стало легше. Дійсно, раніше ніхто не будував скільки парків, скверів, велодоріжок і світлофорів з лавочками. Кожен мер може заявити про це і не кривити душею.

Тому, що не було децентралізації.  І гроші йшли до Києва на республіканський рівень. Де закочувалися в ямковий ремонт по країні. Ними закривалася “яма” в Пенсійному фонді. Або будувалися аеропорти і готелі до Євро-2012.

А тепер ось вам скляні пішохідні мости на Арку Дружби народів. Ось зоопарк і не тільки Київський – в Черкасах або Миколаєві теж зробили все вже на рівні Східної Європи. Реконструкції мостів, парки та сквери.

У мегаполісі може це відчувається слабкіше – в столиці завжди був рух в плані інфраструктури. А в регіонах прямо вулик в плані робіт. Особливо в порівнянні з попереднім анабіозом.

Хоча і Київ теж – Подільський міст іржавів десятиліттями. А сьогодні на нього монтують ванти і підсвічування. Бо в 2014 році бюджет Києва був 23, а сьогодні понад 60 млрд. гривень. Все це ціна децентралізації, яку українцям ще належить оцінити. Прийнятої при Порошенку і минулої каденції. 

Читайте також: Київрада-2020: Топ-10 до порядку денного майбутнього міста

Київ наш!

Судячи з усього, Віталій Кличко набирає більше 50% голосів і отримує столицю в першому турі.

Більш того, в Київраді в «УДАРу» та «ЄС», яка не виставляла кандидата на міського голову, а підтримала чинного, більшість – під 40% на двох.

Київрада важлива тому, що саме вона виділяє фінанси на все те, що наобіцяли кандидати. Всі ці сотні тролейбусів, станції метро та амбуланси швидкої допомоги.

Чи буде «УДАР» та «ЄС» формувати більшість – покаже час.

Але те, що це зроблять проукраїнські партії – безумовно. І ніякий Шарій, що бігає по Європі та проросійське “ОПЗЖ” не формуватимуть повістку в найрозвиненішому місті країни.

Більше того, на минулих виборах на міського голову Віталій отримав 40,57% голосів киян. За нього були 353 000 чоловік.

Сьогодні, після підрахунку 99% бюлетенів з мокрими печатками – набирає трохи більше 50%.

“Слуги” і “ОПЗЖ” не потрібні

А “Слуги народу” взяли в Києві 6 місце. Будь явка трохи вищою, дійсно, могли б не пройти бар’єр.

Це і є показник ставлення киян до роботи політиків. Тому –що – «головне, щоб не було гірше і у нас президент в команді» перестає працювати.

Чи може все змінитися та вилізти другий тур? Ну, це вибори. Поки не оголошено результат, всі ці інсайди це просто інформаційна повістка і не більше.

Але ні у Попова, ні у когось іншого, в разі другого місця не буде ні найменшого шансу. У Попова тому, що “ОПЗЖ”, а електорат Притули і Верещук, все-таки проукраїнський.

У всіх інших – тому що 50% голосів на 34% явки перебити в другому турі – це фантастика.

Але в будь-якому випадку – у Києві проукраїнський мер, більшість, курс на подальші реформи, децентралізацію і більше влади ОТГ на землі. Це, безумовно, хороші новини. 

Читайте також: Найгірше організовані вибори за останні 10 років. Прокопів про Вибори-2020

Великий Київ у Google News

підписатися