Встановлюємо зарядну станцію у дворі багатоповерхівки – на що варто зважати

Бажання встановити зарядний пристрій у власному дворі та заряджати там свій електромобіль — логічний крок для тих, хто цінує автономність і стабільність. Але за простотою ідеї ховається низка технічних, юридичних та побутових питань: від підключення до електромережі до погодження з сусідами. 

Як встановити та документально оформити обладнання, аби через кілька днів його не демонтували, розповідає Юлія Шевченко, помічниця адвоката, Адвокатське об’єднання «АС Лігал», волонтерка ГО “ЮрШтаб”.

Власники електромобілів уже давно знають: зарядна станція — це не розкіш, а щоденна необхідність. Якщо раніше головною проблемою був сам вибір автомобіля, то тепер — зручне, швидке й безпечне заряджання, зазначає Юлія.

Чи кожен житель висотки має право заряджати електромобіль від загальної мережі, але з власним лічильником?

Право тут є, але для того аби мати можливість його використати потрібно пройти декілька етапів:

  1. Отримати дозвіл ОСББ/керуючої компанії;
  2. Встановити в обов’язковому порядку окремий лічильник;
  3. Технічно облаштувати підключення за технічними нормами.

Куди можуть звернутися сусіди, якщо їм не подобається така “витівка”?

Слід звернути увагу, що варіант просто “не подобається” не може бути підставою для санкцій проти особи, яка встановила таку зарядку. Для такого звернення має бути ряд причин, як от самовільне підключення, загроза безпеки тощо.

Першою інстанцією у таких випадках є ОСББ або керуюча компанія, яка у свою чергу може вимагати демонтажу або привести все у відповідність.

Іншими інстанціями можуть бути Інспекція Держенергонагляду, ДСНС, поліція, обленерго.

А якщо це не дріт з вікна, а власна зарядна станція – чи таке дозволено з точки зору безпеки та застосування простору?

Дозволено з точки зору безпеки, якщо:

  • є письмовий дозвіл від ОСББ або балансоутримувача;
  • встановлення зарядної станції не перевищує дозволену потужність (відповідно до технічних умов будинку);
  • обладнання сертифіковане, має захист від перенавантаження, КЗ, заземлення;
  • є окремий комерційний облік (лічильник);
  • підключення виконане ліцензованим електриком із відповідними актами та узгодженнями (за потреби — проект електропостачання).

Дозволено з точки зору використання загального простору, якщо:

  • Це власне паркомісце, але навіть у цьому випадку потрібна згода ОСББ якщо встановлюєш на фасаді/колоні/стелі.
  • Станція розміщується на спільній території у цьому випадку має бути рішення загальних зборів ОСББ.

Як встановити зарядну станцію та користуватися індивідуально або гуртом групою жителів ОСББ?

Варіант 1: індивідуальне користування

Перш за все необхідно перевірити правовий статус місця: у власності (є витяг з ДРРП), орендоване на підставі договору (із ОСББ чи приватною особою).

Подати заяву на ім’я голови правління ОСББ з проханням погодити: встановлення зарядної станції, прокладення кабелю від щитка до місця, монтаж автоматів захисту, власного лічильника, станції.

Отримати (якщо потрібно) технічні умови від оператора системи розподілу (обленерго), провести монтаж.

Обрати спосіб сплати за електроенергію: це може бути як окрема точка обліку — прямий договір з обленерго так і внутрішній лічильник — облік у межах загального договору ОСББ (мешканець оплачує за тарифом або компенсує ОСББ)

Варіант 2: гуртом жителями ОСББ

Першопочатково необхідно провести збори ОСББ, де затвердити рішення про встановлення спільної зарядної станції, визначити місце розміщення (на фасаді, в дворі, паркінгу), погодити джерело фінансування (ініціатори, ОСББ, змішаний варіант), обрати відповідального або створити зарядний комітет. 

Після чого підрядник або технічна комісія ОСББ розробляє проєкт монтажу. Проводиться підключення до загальної електромережі з окремим лічильником. Встановлюється смарт-станція з обліком кожного користувача (через додаток, QR, RFID тощо).

Затверджується так званий регламент користування: хто має доступ, як фіксується облік споживання, хто обслуговує станцію, як проводиться розрахунок (помісячно, через додаток, за тарифом ОСББ або ринковим). А також як розподіляється оплата між користувачами.

Як оформити таку техніку не порушуючи закон?

 Потрібно дотриматися трьох груп вимог:
1) до права власності / користування місцем;
2) до електротехнічної безпеки;
3) до використання спільного майна ОСББ.

Ключовими є такі фактори як юридичне оформлення, як вже зазначали раніше, згода ОСББ в залежності від території розміщення.

А також технічне оформлення: необхідно мати сертифіковану зарядну станцію; акт монтажу від електрика з допуском; окремий захисний автомат і УЗО; власний електролічильник; кабель, прокладений у захисному каналі або коробі.

Крім того, важливим є подання заяви до ОСББ “Про надання згоди на встановлення зарядного пристрою на моєму паркомісці/на визначеній частині спільної території будинку…”До заяви додається: схема підключення, модель пристрою, копія технічного паспорта на обладнання.

У будь-якому випадку: має бути механізм обліку електроенергії (лічильник, програма, лог), підтвердження оплати ОСББ (нарахування/внески/договір).

Хто відповідає за утилізацію пристрою, якщо власник переїхав в інший район Києва або залишив місто назавжди?

Власник зарядної станції залишається відповідальним за її утилізацію навіть після переїзду, допоки обладнання не передано офіційно.

Якщо цього не сталося — виклик поліції/енергоінспекції чи звернення до ОСББ може зобов’язати колишнього власника або ОСББ вчинити відповідні дії.

Найбезпечніший шлях — укласти договір із ОСББ, або передати зарядну станцію іншому мешканцю, або здати її в утилізацію через ліцензовану компанію.

Отже, зарядна станція у власному дворі — це сучасно, практично й на перший погляд просто. Але саме в таких «побутових» ініціативах найчастіше ховається правова складність. Межа між особистою зручністю і правовою відповідальністю тут дуже тонка. І щоби зручність не обернулась штрафами чи конфліктами, важливо ставитися до встановлення зарядної станції не як до технічного аксесуару, а як до дії з юридичними наслідками.