Аби почати терапію у супроводі психолога не обов’язково мати якийсь діагноз. Достатньо відчувати розбалансування внутрішнього стану та потребу в підтримці, каже Анна Якименко, яка займається підтримкою людей.
Стереотип, що з людьми, які звертаються до спеціалістів щось не в порядку, давно застарілий і покритий пилом, – зазначає Анна. – Відвідування терапії – це прояв сміливості
Що варто знати про візит до психолога
- На зустріч з психологом/психотерапевтом можна йти як з конкретною ціллю, так і не маючи чітко сформульованого запиту. Вистачить відчуття потреби в розмові зі спеціалістом. Переважно, цілі та задачі конкретизуються вже у процесі бесіди зі спеціалістом.
- Не існує чіткої форми розмови, тому цілком нормально розповідати про себе так, як самі того хочете.
- Спеціаліст буде ставити уточнюючі питання і конкретизуватиме моменти, які потребують прояснення.
- Кожен спеціаліст веде сеанси по-своєму. Навіть, працюючи в одному і тому ж методі, різні люди проводитимуть консультацію по-різному. Багато що залежить від особистості фахівця. Тому важливо звертати увагу на свої відчуття у процесі бесіди – підходить чи не підходить така форма роботи. Це нормально – шукати свого спеціаліста.
- Не варто очікувати, що на сеансі вийде отримати чарівну таблетку. Для полегшення стану та прояснення ситуацій доведеться “попотіти”, розбираючи внутрішні “завали”. Гарна новина – це завжди легше робити, коли поруч людина, яка супроводжує в цьому нелегкому процесі.
- Перша зустріч завжди ознайомлююча. Після неї життя не перевернеться з ніг на голову і не засяє новими фарбами, але може відчутися полегшення.
- Кількість наступних зустрічей або пропонує сам спеціаліст, або ви разом обговорюєте варіанти. Домовляєтеся на першій зустрічі. Як правило, щоб відчути зміни в собі, бажано пройти курс (наприклад, хоча б 10 зустрічей).
- Про періодичність зустрічей також домовляєтеся з психологом на самому сеансі. Найпоширеніший варіант – зустрічі раз на тиждень. Можна раз на два тижні. Важливо розуміти, що чим більша перерва між сеансами, тим повільніше проходитиме терапія. Сеанси кілька разів на тиждень, як правило, проводяться, коли емоційний стан особливо загострений.
- Пришвидшити результати терапії неможливо. Всі зміни відбудуться тоді, коли ви будете до них морально готові.
- Абсолютно нормально хвилюватись перед сеансом і під час нього. Повірте, для вашого психолога перша зустріч теж дуже хвилююча.
- Так само нормально, якщо на першій зустрічі буде складно говорити про щось дуже болюче. Для будь якої відвертості потрібно спочатку налагодити довіру.