Власниця «Студентського Оскару» за метод ранньої діагностики раку шкіри, втратила лабораторію: влетів снаряд

Автор: Любава Лисичкіна
21:46 01.08.2022

Дівчина 6 років працювала над науковим проєктом, що знищила війна. Вона з вересня 2021-го навчалася на Медичному факультеті 3-го Донецького національного медичного університету, куди перевелась з НМУ ім. Богомольця. Вона хотіла будувати життя і працювати в Маріуполі, у рідному місті. 

Власниця «Студентського Оскару» за метод ранньої діагностики раку шкіри, втратила лабораторію: влетів снаряд
оренда квартири Київ

Історію дівчини розповіли у Малій академії наук України.

Оля Харасахал – 21-річна науковиця, яка ще школяркою винайшла метод ранньої діагностики раку шкіри. Вона вже встигла стати наймолодшою володаркою Всеукраїнської премії «TOP 30 UNDER 30» та отримати «Студентський Оскар» – премію «Studway Award 2019». Оля перемагала на наймасштабніших міжнародних наукових олімпіадах, в тому числі «Intel ISEF» в США.

Її метод дозволяє контролювати хід лікування і підбирати медпрепарати індивідуально для пацієнта. 

«Шість років я віддала проєкту, остаточною метою якого було впровадження сучасного метода діагностики злоякісних пухлин. Дослідження другого етапу були успішні, готувалися документи для міжнародного патенту, цієї весни я повинна була домовлятися щодо розширення проєкту для інших міст. На жаль, в будівлю, де знаходилася моя лабораторія, було пряме влучення снаряду. Зразки, матеріал, лабораторні журнали, усі рукописні та друковані документи були знищені. Багато електронної інформації знаходилось у комп’ютері, жорсткий диск якого викрали», – розповідає науковиця.

Починаючи з 24 лютого Оля знаходилася в Маріуполі три місяці. У квітні вона змогла витягнути апарат з залишків лабораторії, але це майже все, що залишилося від її проєкту.

«На моїх очах було зруйноване не тільки моє місто, але і моє життя, разом з головним досягненням, яким я пишалася. Усі тонкоші розробки досі залишаються у моїй голові. Можливо, колись я зможу відновити роботу, сподіваюсь, що це буде актуально», – говорить дівчина.

Як відомо, близько 300 людей вважаються зниклими безвісти на Київщині.

Великий Київ у Google News

підписатися