Як повідомляється, салат може прикрасити будь-яку трапезу і стати неповторним. Все залежить від фантазії і бажання поєднувати небанальні поєднання дині та в’яленого м’яса, печеного буряка та фети, апельсинів і копченого м’яса, оселедця та смаженої моркви.
Проте є кілька простих і важливих принципів приготування салатів, які допомагають створювати неймовірні смаки:
- Салат — страва не для витримки, його треба готувати та одразу їсти, тому навчиться робити так, щоб залишків не було, бо рукола у скорботі та підстаркуватий огірок виглядають не дуже.
- Міксуйте компоненти рішуче, але майте серце, не намагайтеся одружити те, що не призначено для спарювання. Лосось з яловичиною чи картопля з рисом — не ті союзи, про які кажуть «гармонійна пара».
- Сира цвітна капуста — прекрасний компонент будь-якого салату, вона додає чудову горіхову нотку і просто дуже корисна.
- Спробуйте сирі печериці, вони неочікувано смачні.
- Одна з найкращих салатних заправок ever — це поєднання меду, гірчиці в зернах, оливкової олії та лимонного соку.
- Протестуйте в несолодких салатах фрукти або ягоди, невелика кількість яблука чи груші, персика або кавуна, полуниці або смородини вносять незвичну ноту, що викликає захват.
- Звісно, салат — це настрій, але спробуйте ним керувати. Бо вчорашній латук сам себе не з’їсть, капуста не зберігатиметься вічно, а термін життя авокадо настільки короткий, що плакати хочеться, коли хочеться чогось іншого.
- Сьогодні в супермаркетах можна купити будь-що. Але пам’ятайте, що найкращий смак мають сезонні та локальні продукти.
Відомо, бережи мозок змолоду: корисні продукти для профілактики інсульту.