Про це пише член Українського центру Міжнародного ПЕН-клубу в PEN Ukraine Олексій Панич.
Чоловік радить прислухатися до рекомендацій та бути готовими до всього, що може трапитися внаслідок ворожих атак. Зокрема, пропонує 8 практичних порад, які можуть врятувати життя:
1. Оцініть ймовірність ураження саме вашого будинку/мікрорайону. Важить, чи є поряд “знакові” об’єкти (як-от, відомі пам’ятники), військові об’єкти, об’єкти оборонної чи енергетичної інфраструктури, центри зв’язку. Так само важливо, на якому поверсі ви мешкаєте і які будівлі поряд – наскільки ваш будинок/поверх захищений від ударних хвиль з різних напрямів. Від цього залежить, як вам раціональніше реагувати на повітряну тривогу: бігати щоразу в бомбосховище/підвал, просто сидіти вдома чи ховатися вдома за “двома стінами”.
2. Якщо пересуваєтеся містом, неодмінно прислухайтеся до оповіщень про повітряну тривогу. Знов-таки, в різних районах міста ймовірність ураження різна (див. п. 1).
3. Вдома заготуйте павербенк (якщо ще ні), майте запас їжі (крупи/консерви) та води (питної та технічної) хоча б на 3 дні. Ще сірники, свічки, ліхтарик (в ідеалі – на сонячних батареях).
4. Якщо зникає мобільний зв’язок – не забудьте в порядку експерименту вимкнути автовибір мережі й поглянути, а раптом якась інша мережа працює. Це порада від операторів зв’язку.
“Кілька людей написали, що і з ввімкненим автовибором мережі їхній смартфон знаходить іншу мережу, якщо ввімкнено роумінг. Певно, що можна і так, але є підстави не рекомендувати такий режим на постійній основі”, – деталізує Панич.
5. Якщо є міський телефон – це гарний запасний канал зв’язку, у т.ч. з мобільними ваших родичів, які далеко від вас. Фішка в тому, що міська телефонна мережа має автономне живлення.
6. Рідним, які за вас хвилюються, підкажіть: якщо вас немає на зв’язку, спершу варто подивитися в новинах, чи є в місці вашого перебування перебої з електрикою. Якщо є, пропадання зв’язку на кілька годин очікуване і не є приводом для паніки.
7. З настанням холодів можуть на кілька годин/днів зникати електрика та/чи опалення. Майте план дій для такої ситуації (куди тимчасово переміститися або чим тимчасово зігріватися). В міській квартирі пічку на дровах не поставиш, натомість туристичний газовий балон з плиткою може дати не лише трохи вогню для їжі (раптом зникне і газ), а й трохи додаткового тепла (в одній окремо взятій кімнаті). Звісно, з дотриманням всіх вимог щодо безпеки використання (!). 5-літрового балону, наприклад, вистачає на кілька діб безперервного горіння одної плитки.
8. Крім утеплення вікон, дуже варто їх хрест-нахрест заклеїти скотчем, особливо зовнішнє скло (якщо це 2-3-шаровий склопакет).
“Тримайте тверезу голову, не панікуйте і бережіть себе”, – зауважує Панич.
До слова, лікарка у Києві допомогла в затриманні ймовірної навідниці російських обстрілів.