Війна змінила погляди: 80% українців вважають 9 травня Днем пам’яті

Автор: Марія Супрун
18:50 05.05.2022

Напередодні 9 травня українцям поставили питання щодо радянського минулого, ролі та участі українського народу у Другій світовій війні, національно-визвольного руху, оцінки історичних постатей, відношення до заборони символів та демонтажу пам’ятників. Окремо вивчалося питання національної приналежності, мови та ставлення до різноманітних етнічних груп. 

Війна змінила погляди: 80% українців вважають 9 травня Днем пам’яті

Повномасштабна агресія Росії проти України відчутно вплинула на сприйняття ідеологічних питань, особливо пов’язаних зі «спільною» радянською історією. Про це свідчать результати опитування соціологічної групи «Рейтинг». 

Наприкінці лютого 2022 року, в результаті агресії росії, відбувся різкий перелом в ідеологічних поглядах українського суспільства щодо будь-яких маркерів пов’язаних із країною агресором. 

Однією із ключових змін в історичній пам’яті – переоцінка ставлення до Дня Перемоги 9 травня. Якщо до 2022 року це свято абсолютною більшістю (80%) дорослого населення сприймалося як таке, що має значимий особистий символізм, то у 2022 році для значної частини опитаних воно перейшло у розряд пережитків минулого (36%), або ж буденності (23%). 

Війна з росією різко змінила погляди українців і сьогодні для 80% опитаних 9 травня – це День пам’яті, і лише для 15% – День перемоги (у 2018 таких було 58%).

Попри зміну ставлення до символізму Дня Перемоги, українці високо (78%) оцінюють внесок українського народу у перемогу над фашизмом, а 67% переконані, що саме Україна внесла найбільший вклад в перемогу над Німеччиною у Другій світовій війні. Про росію такої думки 23%, Білорусь – 24%, інші країни СРСР – 21%. 

Читайте також: 9 травня – це “победобєсіє” міфу “русского мира”. Чому важливо святкувати перемогу над нацизмом 8 травня

Нагадаємо, 9 травня у країнах Балтії буде днем пам’яті вбитих українців, а Ізраїль відмовляється від урочистостей, тоді як український парламент досі не ухвалив закон про відзначення Дня перемоги не 9 травня, а 8-го.

Тим часом, у соцмережах закликають перетворити 9 травня на день ганьби для РФ.

Великий Київ у Google News

підписатися