Вогнем знищено десятки тисяч гектарів лісів. Не виключають, що причиною займання є намір ворога втрутитись на територію України та завдати збитків. Про загорання свідчать супутникові знімки, які є у розпорядженні міжнародних організацій.
«Можливими причинами виникнення цих пожеж могло бути або детонування мін чи інших вибухонебезпечних предметів, або умисні підпали російськими чи білоруськими військами, які перебувають поблизу кордонів. Такі пожежі виникали, зокрема поблизу відселених сіл Вільча, Денисовичі, Бенівка та через північні вітри поширювались від кордону з РБ вглиб України», – зазначають у звіті Української природозахисної групи.
Екологи зазначають, що через мінування та ризик обстрілів українські рятувальники мають обмежений доступ до територій для гасіння пожеж. Окрім того, громади, прилеглі до Чорнобильської зони мають обмежену кількість техніки для такої роботи – під час окупації північних регіонів Київщини пожежні машини були або вкрадені, або знищені загарбниками.
«Гасіння може здійснюватися тільки за участі саперів. Що сповільнює швидкість ліквідації пожежі», – кажуть природоохоронці.
За таких умов пожежі у зеленій зоні тривають від кількох днів до тижнів, можуть частково згасати за умов збільшення вологості повітря та опадів, однак зберігати осередки тління, а потім і знову розгорятися.
«Випадки виникнення та розвитку пожеж від кордону з Білоруссю є непоодинокими. Чи можуть вони мати диверсійну мету з послаблення обороноздатності держави на даній ділянці лінії кордону або вчинення психологічного тиску на захисників і населення України? Ми сподіваємося, що розслідування причин пожеж у зоні відчуження таки відбудеться і ми отримаємо вичерпні відповіді, а головне – гарантії безпеки як з точки зору захисту заповідних земель, як з точки зору радіаційної безпеки, так і щодо непорушності державного кордону», – заявляють в організації WWF Україна.
Природоохоронці наполягають на необхідності документування наслідків та розслідування причин пожеж у зоні відчуження. А після підтвердження причетності вини Росії та Білорусі у зумисних підпалах та поширенні пожеж використання отриманих доказів у міжнародних судах. Це дозволить стягнення з винних компенсації за нанесені збитки довкіллю.
Нагадаємо, начальник головного оперативного управління Генерального штабу Збройних Сил України бригадний генерал Олексій Громов заявляв, що не виключена можливісто повторного наступу ворога з території Чорнобильської зони.