«В першу чергу криза в енергосистемі впливає на глибоку переробку. Це на молочну продукцію, де є велика потреба в електроенергії і безперервний процес виробництва впродовж доби. Якщо виробництво зупинити на 2-3 години, може зіпсуватися вся сировина і понесуться великі втрати. Тому переробники були вимушені встановити генератори і залежить, скільки він за день працює», – розповів Соломчук в ефірі телеканалу «Рада».
Аби покрити витрати на альтернативні джерела живлення, виробники будуть вимушені піднімати ціни:
«В генераторі кіловат енергії коштує майже 20 гривень, а інколи й більше. Якщо переробник буде добу, дві, три, тиждень працювати на ньому, продукція може подорожчати на 5-6% за рахунок енергії».
Стримати різке подорожчання здатні невеликі виробники, які продають молоко неподалік від своїх підприємств та витрачають менше палива на доставку, запевняє депутат.
Підприємства, які виробляють молоко найбільш розповсюджених марок торік розповідали, що під час війни максимально переорієнтувались на випуск молока та сирів з довгими термінами зберігання, а йогурти та кефіри, що швидко псуються, почали виробляти на замовлення торгових мереж, аби бути певними в їхній швидкій реалізації.
«За період війни були дні, коли ми приймали на 100 т молока в день більше, ніж до початку бойових дій. Причина в тому, що деякі переробники зупинилися, і фермери просили нас забрати молоко», – розповів голова наглядової ради компанії з виробництва молока Сергій Вовченко.
Нагадаємо, в січні подорожчало молоко, однак кефір та сир продавали дешевше, ніж у грудні.