Місце поховання Міхновського зафіксували 6 травня 2023 року за світлинами, які передав ректор МАУП Георгій Щокін. Останньому раніше про захоронення розповів краєзнавець Роман Коваль, який особисто зустрічався з переслідуваним радянською владою представником родини, дружньої до Міхновського, Жданом Шеметом. Так, діями декількох людей, вдалося відновити історичну пам’ять.
«У січні 2007 р. (під час відвідин кладовища Георгієм Щокіним) були зроблені пам’ятні світлини. Їх зберіг журналіст Юрій Бондар, колись заступник редактора газети “Молодь України”. І переслав Романові Ковалю. Марко Мельник їх роздрукував. Завдяки сусіднім пам’ятникам, зафіксованим на світлинах, 6 травня 2023 р. місце поховання Міхновського було віднайдене», – розповів дослідник Визвольної боротьби українського народу у ХХ століття, президент історичного клубу «Холодний яр» Роман Коваль.
На місці поховання Миколи Міхновського планують встановити меморіальний знак та вказати геолокацію – щоб громадяни України, шанувальники патріота знали, де покласти квіти.
«До 1941 року за могилкою Миколи Міхновського доглядали Віра Шемет та її син Ждан. 1941 року їх арештували і вивезли до Сибіру. До Києва Ждан Володимирович Шемет повернувся в 1964 році. І знову став доглядати за могилою Міхновського – друга його батька Володимира», – розповідає Коваль.
Та додає, що коли Шемет в останні роки свого життя показав йому місце поховання, на його вже були інші могили, лише знаходилися дві дубові колоди, як позначки. Проте і їх через якийсь час прибрали керівники кладовища.
Український політичний та громадський діяч, адвокат та публіцист Микола Міхновський народився 1873 року на Полтавщині. Був нащадком старовинного козацького роду, корені якого простежуються ще з XVII століття.
Сучасники називали його «національним динамітом»: був першим представником націоналізму та ідеологом українського самостійництва, організатором війська та збройних сил Української Республіки, автором проекту Конституції 1905 року. Помер у Києві.
Нагадаємо, “ВК” показав, як виглядає Байкове кладовище в роздумах про сенси та потойбічне життя.