Від початку повномасштабного вторгнення з країни виїхало стільки ж дітей, як жителів Києва – що сприятиме поверненню

Автор: Оксана Тупальська
14:48 11.10.2023

Закордоном через війну за різними даними перебуває від 5,6 до 6,7 млн українців, 52% з них – діти віком до 18 років. Що допоможе повернутися якомога більшій кількості маленьких співвітчизників додому, вивчав Національний інститут стратегічних досліджень.

Від початку повномасштабного вторгнення з країни виїхало стільки ж дітей, як жителів Києва – що сприятиме поверненню
Світлодіодне освітлення

Залишитись за межами країни назовсім можуть від 1,3 млн до 3,3 млн українців різного віку залежно від сценарію розвитку подій в Україні – оптимістичного чи песимістичного. Такі дані дослідження Центру економічної стратегії (ЦЕС), що ґрунтується на даних двох хвиль соціологічних опитувань, проведених дослідницькою агенцією Info Sapiens у листопаді–грудні 2022-го та квітні–травні 2023 року.

Родини з дітьми є меншістю серед тих, хто планує надалі жити в Україні. А чим довше триватиме війна, тим більше українців адаптуються до життя за кордоном, переконані аналітики:

«Згідно Фінального звіту ЦЕС, загалом 63 % наших громадян, які нині перебувають за кордоном, планують повернутися в Україну. При цьому, за будь-якого сценарію, найвищий відсоток тих, хто повернеться в Україну, припадає на осіб віком старше 65 років. 6,8 % опитаних вважають, що перспективи для їхніх дітей є кращими за кордоном», – кажуть у звіті.

Які дії сьогодні допоможуть повернути дітей додому?

  1. Збереження зав’язків з українською освітою

Аби діти, які пішли до шкіл закордоном, продовжували навчання в Україні та не відмовлялися від нього через надмірне навантаження,  МОН затвердило освітню програму, яка передбачає вивчення лише українського компонента – мови, літератури, історії та інших предметів, які не вивчають у закордонних школах.

Створено окремі навчальні заклади, які спеціалізуються на заочній та дистанційній освіті школярів. Учнями у них є як ті діти, які навчаються паралельно в школах двох країн, так і ті, що вибрали виключно українську освіту.

У разі збільшення попиту, кількість таких шкіл може бути збільшена. Класи дистанційного навчання формуються за наявності не менше 15 учнів

Такі новації передбачаються наказами МОН № 1014 від 18 серпня 2023 р. та № 1022 від 21 серпня 2023 р. 

  1. Створення безпечних умов навчання вдома

Минулої осені та зими через відключення світла та тепла виїхали закордон 500 тисяч українців. Також родини виїжджають через небезпеку для життя дітей.

«З 2З лютого 2022 р. облаштовано приблизно 68 % укриттів для шкіл, садочків, ЗВО та профтехучилищ, що дає можливість розмістити там 4,7 млн учнів та вчителів. Але цього вкрай недостатньо», – кажуть автори дослідження.

Раніше «ВК» розповідав про позитивний приклад, коли укриття на Київщині побудували психологічно сприятливим для учнів – у вигляді казкового будиночка Гобітів, аби діти почували себе затишно під час повітряних тривог. Укриття передбачене для учнів молодших класів.

«Безперечно, повернення українських дітей в Україну значною мірою залежить від бажання повернутися їхніх батьків, від вирішення українським урядом політичних, економічних, соціальних та безпекових проблем. Але це вже перебуває поза межами власне освітньої сфери», – підсумовують автори дослідження.

Великий Київ у Google News

підписатися