Важливо пам’ятати, що ми маємо право на радість, особливо, під час війни, — психолог

Автор: Любава Лисичкіна
23:52 01.06.2022

Зараз можуть частіше проявлятись фейки, різні інформаційні вкиди – те, що може нас разбалансовувати – критичність знижується, потрібно знов і знов її вмикати.

Важливо пам’ятати, що ми маємо право на радість, особливо, під час війни, — психолог

За словами столичної психологині Світлани Ройз, людину можуть провокувати на різкі реакції – потрібно все перевіряти на достовірність. І робити свій вдих – видих… Не робити висновків поспіхом.

“Нам для більшої безпеки і підтримки так важливе відчуття друзів, ми проявили свою гуманність – важливо, щоб це ворогами не відчувалось нашою “слабкістю” і ми зберігали пильність. Зараз можуть набиватися в “друзі” – зовсім і не друзі”, – говорить психологиня.

В особистому плані  ми можемо відчувати втому і коливання емоцій, і зниження самооцінки, і знов зміни в відчутті часу (суб’єктивне уповільнення чи прискорення), може бути одночасна потреба в контактах – і намагання уникнити спілкування, ми зараз дуже чутливі до контактів і дистанції в контактах (якщо зараз у багатьох відносини на відстані – важливо про це пам’ятати), знов може посилитись почуття провини, що щось не встигаємо, (суб’єктивно) мало робимо. І відчуття одинокості.

“Важливо собі нагадувати – ми нормальні! Ми вже витримали стільки напруги, ми вже пройшли стільки. і з такою кількістю викликів впорались. Ми зберігли цільність і ціннісність. Ми вже за ці три місяці напрацювали нову силу. Нам важливо відволікатись від новин, освоювати простір свого життя – такий, який зараз є, нагадувати собі відпочивати, дбати про тіло, Пам’ятати, що ми маємо право на радість – особливо, під час війни”, – акцентує увагу Ройз.

Крім цього важливо спиратися на близкість і контакти, просити про допомогу,  пам’ятати, що зараз не буває єдиних ідеальних рішень для всіх – є наші суб’єктивні про нас і наших близьких.

“І нам потрібно починати собі дозволяти щось для себе – балувати себе (зараз часто даю домашнє завдання – зробити хоч маленький внесок в відчуття “дозволеної особистої радості”, –  додає фахівчиня.

Коли людина занурюється в вирву стресу чи травми варто використовувати рятівні круги, якими можуть  бути  тіло (тренування, спорт…), інтелект (нові знання, навчання), реалізація (робота, зараз, мабуть, волонтерство), творчість (можливо, хоббі, те, що зможе задіяти і рівень емоцій), віра, контакти (спілкування).

 До слова,  світ має почути голоси українських дітей – флешмоб від БФ “Голоси дітей”.

Великий Київ у Google News

підписатися