Регулярний гінекологічний огляд був розроблений як єдиний ефективний захід профілактики таких хвороб. Його мета — виявити патологію на ранній стадії, до початку клінічних проявів, коли захворювання ще не встигло завдати серйозної шкоди здоров’ю та добре піддається лікуванню.
Як знайти «свого» гінеколога?
Є кілька способів знайти лікаря, який стане «своїм». Почати можна зі звернення до свого терапевта, який дасть направлення до гінеколога. Можна розпитати подруг або родичок, думці яких ви довіряєте, і вибрати лікаря, ґрунтуючись на їхніх рекомендаціях. Можна провести невелике дослідження в інтернеті, пошукавши відгуки про лікарів у вашому місті. Але консультація гінеколога у Києві в одному з найкращих українських Центрів репродуктивного здоров’я — гарантія того, що ви потрапляєте до кваліфікованого та досвідченого спеціаліста.
Кому потрібний профілактичний гінекологічний огляд?
Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує проходити щорічний профілактичний огляд у гінеколога всім жінкам. Починати щорічні огляди рекомендовано з початком статевого життя, але не пізніше 21 року. Зауважимо, що профілактичний огляд — це заздалегідь заплановане обстеження, на яке жінка приходить, не маючи скарг на здоров’я. Якщо ж скарги є, не потрібно чекати на запланований профілактичний огляд, до лікаря слід звертатися невідкладно в будь-якому віці.
Якщо немає скарг, частоти один раз на рік зазвичай достатньо. Але інколи лікар може рекомендувати індивідуальну частоту, наприклад, кожні пів року чи частіше.
Як підготуватися до профілактичного огляду у гінеколога
Гінекологи рекомендують проходити профілактичне обстеження після закінчення менструації, десь на 7-12 день циклу. Однак, якщо запланований візит до лікаря припав на інші дні циклу, переносити його не варто.
За добу до огляду рекомендовано утриматися від вагінальних статевих контактів, за три дні припинити використовувати будь-які інтравагінальні засоби, як от вагінальні супозиторії тощо.
Перед візитом до лікаря достатньо звичайних гігієнічних заходів — обмити зовнішні статеві органи теплою водою з милом, спринцювання категорично заборонено. Всупереч поширеній думці гоління лобкового волосся не є обов’язковим.
Що містить профілактичний гінекологічний огляд
Щорічний базовий профілактичний огляд містить:
- Огляд зовнішніх статевих органів, піхви та піхвової частини шийки матки за допомогою дзеркал.
- Мазок на вагінальну мікрофлору.
- Цервікальний мазок, або ПАП-тест — один раз на два роки.
Базове обстеження може бути доповнене такими тестами:
- Кольпоскопія.
- Клінічний аналіз крові.
- Аналіз сечі на інфекції.
- Обстеження молочних залоз.
- УЗД матки та придатків.
Жінка може використати огляд, щоб проконсультуватися з лікарем з питань репродуктивного здоров’я. Наприклад, обговорити контрацепцію чи плани на вагітність.
Коли звертатись до гінеколога за терміновою допомогою
Ми вже говорили про те, що поява будь-яких скарг — привід звернутися до гінеколога, не чекаючи на призначений щорічний огляд. Слід звернути увагу на такі симптоми:
- міжменструальні кровотечі будь-якої інтенсивності;
- змінені виділення із піхви — незвичайний колір, запах, консистенція, наявність домішок;
- болі внизу живота з однієї або обох сторін або посередині, не пов’язані з початком менструації та повторювані;
- дискомфорт чи болючість під час інтимної близькості.
Це загальні ознаки цілого ряду гінекологічних захворювань. Їхнє ігнорування може призвести до того, що хвороба стане хронічною, а також до розвитку ускладнень, зокрема безпліддя.
Автор: Резніченко Ірина Валеріївна – акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83