Важлива і отруйна водночас: жителів столиці та околиць лякають викиди диму з Трипільської ТЕС

Автор: Оксана Тупальська
14:55 29.05.2023

Вкрай важливий для київського регіону енергетичний об’єкт – Трипільська ТЕС за кілька днів до літа вкриває жителів околиць чорним димом. Наслідками її роботи зацікавився представник комітету парламенту з питань екологічної політики та природокористування Олександр Маріковський. Чи стане після цього об’єкт екологічнішим, дізнавався кореспондент “Великого Києва”.

Важлива і отруйна водночас: жителів столиці та околиць лякають викиди диму з Трипільської ТЕС
Світлодіодне освітлення

«Привітання з Днем Києва від Трипільської ТЕС. Кожного дня труїть жителів Київщини. Війна все спише? Беру знову в роботу», – сказав Маріковський.

Народний обранець опублікував світлину, зняту  в Українці під Києвом. На ній видно, що депутат стоїть біля труб з чорним димом. Місцеві підтримують ініціативу подбати про довкілля та зазначають, що бувають дні, коли темну смугу від забруднення видно в небі на 50 км.

Мовляв, люди в околицях частіше хворіють на рак через постійні забруднення повітря непотребом: місцеві потерпають від частих мігреней, часто через поширення смогу мають запаморочення, чимало дітей шкільного віку мають астму.

«Все життя живу в Українці, все життя вона димить так. Електрофільтрів на жодному блоці просто немає, вони вже знівечені за багато років, все життя станції ніякої модернізації там ніколи не проводилося, ніякої очистки не відбувається, хто б Вам що не казав», – каже місцева жителька Катерина Татаринова.

Мешканка Українки додає, що викиди до повномасштабної війни сягали більше 30000мг/м3, при нормі 50 мг:

«Екологічну інспекцію туди вже багато років просто не пускають, інспектори виписують штраф кожен рік за недопущення їх до перевірки а Центренерго просто сплачує його, сума дуже смішна».

Сергій Чопенко виконує екологічний проект з утилізації золошлакових відходів. Каже, має труднощі з реалізації його на цьому об’єкті:

«Керівництво не дає працювати, рік тому як поміняли директора ТрТЕС , зовсім заблокували доступ до власного обладнання, досі віджимають».

Фото: Олена Крушинська. 21.05.2023

Трипільська ТЕС належить ПАТ “Центренерго”. А 78,28 акцій останньої належать Державі Україна та знаходяться в управлінні Фонду держмайна. Інші юридичні та фізичні особи володіють 20,38 % та 1,33 % акцій відповідно. За кількістю викидів розташована у місті Українка ТЕС конкурувала з Курахівською на Донеччині та Бурштинською на Івано-Франківщині. Відповідно, за ремонт, модернізацію та оновлення відповідає в першу чергу держава як розпорядник коштів платників податків та держбюджету. 

Нажаль, замість профінансувати якісну екологізацію об’єкту, його більше намагалися видати за претендента на комерцію та жалілися, що ніхто не хоче його купити для розширення бізнесу.

Трипільська ТЕС була введена в експлуатацію у 60-70-их роках минулого століття та працює на вугіллі – від останнього і виникає забруднення. 

Саме тому жителі Українки скептично питають народного обранця від «Слуг народу»:

«А як берете в роботу? – Поставите фільтри?»

Водночас, місцеві сварять народного депутата від парламентської більшості, що показує в об’єкт соцмережах. Кажуть, фото з Олександром Маріковським зі “Слуг народу” біля станції може зайвий раз спровокувати росіян до обстрілів.

Станція вкрай важлива для забезпечення регіону. Об’єкт має потужність 1800 МВт і по Трипільській ТЕС гатили російські ракети з весни 2022 року. 

«Війна, по станції прилітало декілька разів. І Київ перезимував в тому числі завдяки цьому об’єкту електроенергетики», – зазначив директор комерційного обліку НЕК «Укренерго» Олександр Карпенко.

Для порівняння – Київська ГЕС має потужність 408 МВт, Дарницька ТЕЦ 160 МВт, ТЕЦ-5 700 МВт,  Київська ГАЕС 235 МВт. Загальна потужність регіону становить 3333- 3803 МВт, а рівень споживання електроенергії в м. Києві в середньому становить 1500 МВт.

Про необхідність подбати про встановлення фільтрів на Трипільській ТЕС жителі Обухова та Українки разом з громадськими активістами заявляли ще до повномасштабного вторгнення – створювали петиції та збирали підписи, нагадували, що смог, який іде зі станції накриває не лише вказані населені пункти, а і йде з вітрами в бік столиці, до якої 20 км від міста Українка.

У квітні 2023 року екологічна організація «SaveDnipro» створила шаблон скарги до чиновників, яку може подати кожна людина та вказати необхідність ретельного екологічного нагляду за станом та наслідками діяльності якомога більшої кількості енергетичних об’єктів, зокрема, Трипільської ТЕС.

«Оскільки Міндовкілля не дослухалось до профільних ГО і намагається надалі захищати абсолютно провальну ідею «моніторингу на трубі» лише для нових підприємств та з відтермінуванням у 5 років, треба продовжувати тиск на Міністерство і Уряд», – зазначила учасниця ініціативи Анастасія Загоруйчик.

Скористатися шаблоном пропонують таким чином:

  1. перейти за посиланням: https://pdf.ac/1f9BlW;
  2. ввести дані, додати дату та підпис у виділених полях;
  3. завантажити документ;
  4. відправити його на електронні адреси, вказані у шапці звернення, або за переліком:

Як можна побачити з шаблону документу, уряд та зокрема Дениса Шмигаля просять проводити моніторинг не лише вибраних та нових об’єктів енергетики, а кожного з них, і, зокрема, Трипільської ТЕС з подальшими кроками для створення безпечних умов життя для жителів населених пунктів, розташованих біля неї та мешканців столиці, які змушені дихати небезпечним смогом.

Наявність великого булинку не означає захищеність від смогу. Фото Євгена Висоцького, листопад 2022 року

Кореспондент «Великого Києва» звертається з запитом до Трипільської ТЕС з проханням пояснити, у яких умовах нині працює підприємство та що робить і планує зробити найближчим часом, аби діяльність енергооб’єкту була максимально безпечною для довкілля.

Нагадаємо, сьогодні, 29 травня, на правому березі столиці повітря майже чисте, на лівому – більш забруднене.

Великий Київ у Google News

підписатися