Про зйомки телешоу Євген повіжомив у соцмережах. На фото та відео – кухар стоїть на тлі ікони з розіп’ятим Христом та розказує свої рецепти. В коментарі пише, що то завдяки звільненню приміщення від УПЦ він отримав таку можливість.
Першими, на подію відреагували в УПЦ. яких Клопотенко згадував у дописі. Мовляв, чергове блюзнірство, вчинене новими господарями.
Однак вже незабаром подія засмутила і інших віруючих. Наприклад, своє незадоволення зйомками шоу висловив єписком католицької церкви Віталій Кривицький, який нині працює у Києві.
Я позитивно ставлюся до кухні та креативності пана Євгена Клопотенка та неодноразово пригощав своїх закордонних гостей у «100 років…», проте у випадку його кулінарного шоу у Трапезному Храмі, це вже не про кухню, а про тотальну мішанину у розумінні сакрального і традиційного. Тому й народжуються в народі «сакральні страви» та «відродження культури» у храмах, призначених для іншого – для зустрічі з Богом у молитві, – сказав єпископ Кривицький.
А також нагадав, що відразу після жовтневого перевороту комісари намагалися перетворити храми у що завгодно, головне щоб спотворити його первісне призначення:
Погане те, що ново-вишукані присмаки утворюються шляхом додавання «екзотичних компонентів» з того, що є насправді сакральним для іншого.
А от користувачі соцмереж почали коментувати, що, мовляв, яка проблема – церква відділена від держави, тому зай собі варить, адже і приміщення називається “Трапезна”. А в коментарі журналісту Олексію Мустафіну опублікували світлину, де на цьому ж місці 10 днів тому зібралося чимало люду за спільним обідом.
Світлина дуже схожа на ті, які публікує Офіс Президента і Верховна рада під час проведення так званих “Молитовних сніданків” (де беруть участь представники церковної й світської влади та гості):
Є й такі, що кажуть саркастично: наступним шоу в цих стінах буде фінал “Холостяка”.
Словом, традиційна сварка, яких вже бачили українські соцмережі, і не раз.
Клопотенко тим часом, прокоментував, що перш ніж знімати своє шоу, радився з керівництвом заповідника та отцями, які служать в Києво-Печерській лаврі.
Ми вирішили відтворити справжній різдвяний стіл українців у трапезній палаті, яка була збудована в свій час як обідня зала духовенства і не виключено, що таким і був їх святковий стіл, – сказав шеф-кухар.
Та пообіцяв “дотримуватися всіх правил перебування у Лаврі”.
Що відомо про Трапезну церкву Києво-Печерської лаври
Трапезна палата з церквою – наймолодший храм Києво-Печерського монастиря. Кам’яну Трапезну почали зводити у 1684 р. коштом київського міщанина Михайла Максимовича поруч із місцем, де з 1108 року була трапезна, а потім знищена пожежею. Будівництво нової споруди було закінчено у 1694 р. У 1720 р. вона була прикрашена настінними розписами. Згодом і ця будівля була знищена, а на її місці у 1895 р. постала нова. Тепер це собою велика двоповерхова восьмикутна споруда, перекрита величезною сферичною банею діаметром близько 20 метрів.
Нову Трапезну церкву освятили в ім’я преподобних Антонія та Феодосія 13 серпня 1895 р. У Трапезному храмі на честь преподобних Антонія і Феодосія Печерських за лівим криласом знаходиться ікона апостола Андрія Первозванного з часткою мощів святого. Вона була написана в середині 90-х років ХХ ст. на замовлення ризниці Лаври. З 1990 р. у храмі регулярно відправляли службу Божу.
Чи можна їсти та варити в Трапезній церкві?
Логічно, що такі питання має вирішувати церковна спільнота. Зважаючи, що нині на території Києво-Печерської лаври служить ПЦУ – то питати та радитись варто було б з представниками та лідерами цієї конфесії (про що, вочевидь, і говорить Євген Клопотенко).
Які можуть бути вагові аргументи про неможливість зйомок шоу або ретельну перевірку інформації, яку доносить популярний шеф-кухар?
- по-перше – це наявність в приміщенні мощей Андрія Первозваного на іконі святого
- по-друге – це факт відправляння богослужінь (адже це хоч трапезний, але храм)
Звичайно, якщо історично відомо, що будували трапезну для частування – то і сучасникам можна було дозволити вживання їжі, однак з відповідним прочитанням молитов перед трапезою та християнською побожністю.
Що покаже в своєму шоу Євген Клопотенко та чи відповідатиме зміст програми християнським традиціям та цінностям – подивимося. Як би не було – харчі уже зварили, а фрагменти шоу зняли. Між іншим, вступився за кулінара відомий телекухар Костянтин Грубич. Каже, що страви різдвяні, а “дефініція поняття «трапеза» така: У монастирі – обідній стіл, стіл з їжею та частуванням”.