Варто встигнути до морозів: 5 коліс огляду в Києві, аби зафіксувати золоту осінь з висоти польоту пташок

Автор: Оксана Тупальська
09:25 10.11.2023

Перше колесо огляду, яке ще називають Чиказьким колесом, було створено у 1893 році в Чікаго (США). Його автор – Джордж Вашингтон Гейл Ферріс-молодший. А от у столиці України найстаріші колеса огляду з’явилися у 1957 році біля Філармонії, а в 1972 році – у парку “Нивки” (який тоді називався Комсомольським парком). Нажаль, їх давно демонтували. Проте є в інших районах колеса огляду історичні, а також нові та цікаві.

Варто встигнути до морозів: 5 коліс огляду в Києві, аби зафіксувати золоту осінь з висоти польоту пташок
Світлодіодне освітлення

Так виглядало колесо біля Філармонії в Києві. Його пов’язують з 1957 роком:

Фото: Клуб корінного киянина. Автор Томашевський

Окрім колеса огляду на території сучасного парку “Нивки”, було також згодом збудовано подібний атракціон біля входу до ВДНГ.

Подейкують, що на ВДНГ колесо огляду довго не постояло, бо на його місці вирішили побудувати черговий корпус, тому атракціон демонтували. Тепер на новорічні свята на території ВДНГ встановлюють невеличке колесо огляду, з якого видно хіба ятки з хотдогами поруч. 

А от найстарішим у Києві нині є колесо огляду в Парку Перемога на Дарниці. Його побудували у 1978 році. Про колесо дбає місцева районна адміністрація – його регулярно ремонтують та підфарбовують. 20 кабінок мають кермо, яке дозволяє крутитися для кращого огляду.

Однак захисні кріплення кабінок – це лише тонкий цеп. Тому дорослим з гіперактивними дітьми рекомендують кататися на атракціоні уважно. Висота атракціону 26 метрів. 

Серед найстарших – і колесо в Голосіїівському парку. Воно з’явилося там у 1986 році.

Пасажири в кабінках можуть подивитися не лише на красу природи в Голосіївському парку, а і зазирнути на активність вулиць Печерського району. Найвище кабінка піднімається на 26 метрів та вміщає 4 людей. 

На території Київського зоопарку працює колесо огляду висотою 31 метр. Воно має оригінальний дизайн кабінок та надійні дверцята – щоб було безпечно навіть найменшим відвідувачам. Видно з нього не лише парк “Нивки” та зоопарк, але навіть центр міста в далечині. 

На місці атракціону раніше було інше чортове колесо, проте коли воно зносилося – демонтували. Та на цьому ж місці побудували більш сучасне та безпечне. 

Подивитися на соснові ліси, що простягаються ледве не до Борисполя, а ще – забудову правого берега можна з колеса огляду в Парку партизанської слави. Там атракціон вже встиг зноситися, впускають не до всіх кабінок. Однак механізм працює добре – тому колесо не списують. Кабінки крутяться, оглядова траекторія велика, відвідувачі парку приходять кататися. 

Його побудували у 1982 році до святкування 1500 річчя від заснування Києва (раніше “ВК” розповідав, що вік столиці та свято видумали штучно, проте історичні спогади про бенкет збереглися досі).

А от наймолодше колесо огляду – встановлене на Контрактовій площі у 2017 році – під новий рік. Висота атракціону 43 метри. На найвищій висоті можна побачити старий Поділ, набережну Дніпра, пішохідний міст та Труханів острів. 

Після святкування новорічних свят жителі Подолу думали, що колесо огляду знесуть разом з іншими декораціями. Однак атракціон простояв рік, а потім ще рік, так і залишилося досі. 

Раніше “ВК” показував неймовірні світлини фотохудожників, які помітили красу чортового колеса на Контрактовій площі. 

Великий Київ у Google News

підписатися