В Успенському соборі відкриється виставка ікон XVIII ст. які походять з синявського храму Святого Миколая

Автор: Любава Лисичкіна
22:52 17.08.2023

Церква св. Миколая Чудотворця у селі Синява Білоцерківського району Київської області – одна з найстаріших пам’яток дерев’яного зодчества Правобережної України першої половини ХVІІІ ст.

В Успенському соборі відкриється виставка ікон XVIII ст. які походять з синявського храму Святого Миколая

Організатор  – Національний заповідник Києво-Печерська лавра.

23 серпня, о 14:00, в Успенському соборі відкриється виставка ікон XVIII ст. з колекції Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”, які походять з синявського храму Святого Миколая.
 
В експозиції представлено 9 ікон-картин зі Свято-Миколаївської церкви села Синява, які було передано для зберігання до Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”. Це великого розміру полотна, що розміщувались на вісьмох трапецієподібних площинах бані вівтарного зрубу Церкви та його верхній горизонтальній восьмигранній площині на металевих каркасах, які повторювали форми граней.
 
Центральним образом живопису була ікона-картина «Спас Емануїл» із зображенням Немовляти Христа в оточенні символів чотирьох євангелістів. Такий сюжет відсилає до символічного зображення викупної жертви Ісуса Христа та його майбутнього воскресіння. Це полотно оточувалося сімома іконами з зображеними в повний зріст архангелів.
 
В центральній бані розміщувалася ікона-картина з зображенням «Бога-Саваофа». У цього комплексу ікон викрістилизувався особливий для кінця ХVII – XVIII ст. стиль українського бароко.
 
Довідково:
Події, що передували процесу передавання ікон відбувалися у 1980-х роках і пов’язані були з реставраційними роботами церкви.
 
Миколаївська церква була збудована у 1730 р. на місці більш давньої також дерев’яної церкви збудованої ще у 1665 р., яка була спалена під час навали кримської орди у 1711 р. Саме тоді постраждало чимало міст і поселень Правобережжя.
 
Відомий знавець українського дерев’яного будівництва П. Г. Юрченко у своїй книзі «Дерев’яна архітектура України» підкреслював високу художність архітектурної пластики Синявської церкви, витонченість її пропорцій, виразність її як типу дерев’яного церковного будівництва Київщини ХVІІІ ст. В пірамідальній композиції Миколаївської церкви він вбачав «одну з істотних рис дерев’яної архітектури Придніпров’я», яка червоною ниткою проходить через усе будівництво ХVІІІ ст.
 
У 1980–1981 роках згідно з розробленою та випущеною проектною документацією Львівською архітекурно-реставраційною майстернею інституту “УКРПроектреставація” церква св. Миколая Чудотворця мала бути реставрована. Зазначена документація була розглянута та затверджена вченою радою Держбуду УРСР. Через значні труднощі комплексної реставрації на місці, церква мала бути перенесена до Республіканського музею народної архітектури та побуту у місті Києві. Планувалось, що після проведення реставрації, церква посяде почесне місце серед експонатів музею.
 
Термін проведення виставки: серпень – жовтень 2023 року.
Вартість відвідування: входить у вартість вхідного квитка.
Час роботи: 10:00–18:00
Адреса: Лаврська, 9
 
До слова, у Києві відбудеться благодійний матч на підтримку військових.

Великий Київ у Google News

підписатися