Як повідомили у міністерстві юстиції, запуск Реєстру психологів мав відбутися до 2023 року. Утім, через війну в Україні, запуск вирішили пришвидшити.
Є потреба забезпечити доступ психологів до слідчих дій на території всієї країни — як офлайн, так і онлайн, — щоб надати дітям необхідну підтримку та допомогу, а також зробити правосуддя дружнім до дитини та мінімізувати ризик повторної травми.
Спеціалісти, які увійдуть до Реєстру психологів, допомагатимуть правоохоронним органам ефективно розслідувати злочини проти дітей, а також — суду під час здійснення судового розгляду за участю дитини.
Їхня мета — зробити процес менш травмувальним для дитини, максимально ефективним, аби голос дитини почули, її права були захищеними й винних притягнули до відповідальності.
«Своєчасність і важливість створення Реєстру психологів полягає ще й у тому, що ми зараз живемо в умовах війни. З одного боку, це допомога у розслідуванні воєнних злочинів. З іншого – це робота з підлітками у конфлікті із законом. У час війни статистично відбувається сплеск дитячої злочинності. Психологи – це ті люди, які фахово розуміють, які фактори призвели до правопорушення, можуть рекомендувати вектори подальшої роботи з такими підлітками, зокрема і в межах програм відновного правосуддя», – прокоментував директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України Олександр Олійник.
Реєстр буде створений на базі та силами Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги. Система БПД надає безоплатну вторинну правову допомогу, може забезпечувати послугу перекладу в кримінальному процесі та послуги з медіації у відновному правосудді. Співпраця та залучення психологів передбачається через схожий алгоритм: конкурсний відбір до реєстру психологів, призначення на підставі доручення психолога з Реєстру психологів.