В Україні вшановують пам’ять жертв політичних репресій

Автор: Володимир Хлєбников
10:51 15.05

Щорічно у третю неділю травня українці вшановують пам’ять жертв політичних репресій. У радянські часи розстріляли десятки тисяч українців, ще сотні тисяч було ув’язнено та заслано у табори.

В Україні вшановують пам’ять жертв політичних репресій

У 2022 році День пам’яті жертв політичних репресій в Україні вшановують 15 травня. Вшанування пам’яті на державному рівні почалося з 2007 року.

Кількість жертв і досі неможливо підрахувати точно. Наразі відомо лише, що за період “Великого терору” в УРСР у 1937–1938 роках було засуджено 198 918 українців, з яких близько двох третин – розстріляли.

Жертв набагато більше, але місця поховань були режимними об’єктами тодішнього КДБ, місцевість розрівнювали бульдозерами, а доступ до відповідних архівів був заборонений. Більшість архівів знаходиться наразі на території Росії і місцева влада не поспішає їх розсекречувати.

Довідково. 10 липня 1937 року політбюро ЦК КП(б)У розіслало по областях УРСР вказівку про формування обласних «трійок», до складу яких входили начальник обласного УНКВС, обласний прокурор та перший секретар обласного комітету ВКП(б). Вони й виносили вироки «ворогам народу».

Читайте також: Тюрма та поезія – Київ у 20-30 роках ХХ століття

Биківнянський ліс на околицях Києва, став символом російсько-більшовицького терору: тут останній спочинок знайшли більш як 100 тисяч осіб, закатованих під час допитів або ж розстріляних чекістами. Окрім Биківнянського лісу є ще чимало таких поховань й в інших регіонах України,

“Биківня відкриває нам ширший погляд на історію агресії Росії проти України, зазначив у своєму відеозверненні п’ятий президент України, лідер “Європейської солідарності” Петро Порошенко.

Ця війна ведеться вже з давніх-давен. Вона завжди була війною на знищення. У ній вже не раз траплялися періоди широкомасштабного розгортання. У двадцятому столітті такими часами були Голодомор і Великий терор. Українців убивали голодом чи кулями, бо в Кремлі тоді, як і тепер, вважали, що Україна й українці взагалі не можуть існувати, не мають права… Але тепер це вже остання конвульсія одвічного ворога. Бо сьогодні йому протистоїть потужна армія, яку ми з вами відродили після 2014-го“, – сказав він.

Читайте також: Епідемія арештів. Лук’янівська тюрма та спогади репресованих українців

Великий Київ у Google News

підписатися