В Україні створили електронну базу даних про жертв репресій тоталітарного режиму

19:20 09.11.2020

В Україні створили електронну базу даних про жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму “Український мартиролог ХХ століття”, що містить стислу інформацію про 57 тисяч жертв політичних репресій 1920-1950-х років. База буде поступово розширюватись, адже заповнена матеріалами лише на п’яту частину.

В Україні створили електронну базу даних про жертв репресій тоталітарного режиму
оренда квартири Київ

Як повідомляє Урядовий портал, над створенням Українського мартиролога ХХ ст. почали працювати з 1989 року. Процес пожвавився після прийняття закону “Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні” (1991), коли почали складатися регіональні та тематичні бази даних на репресованих. Нині вони існують практично у всіх державних архівах, які прийняли на зберігання архівно-слідчі справи та інші документи, дотичні до політичних репресій. Нині розпочато зведення зазначених баз даних до централізованої загальнодоступної онлайн-бази.

“Український мартиролог ХХ ст.” містить стислу інформацію про жертв політичних репресій 1920-1950-х років: фотопортрет або кілька фотографій (за наявністю), ім’я репресованого та коротку характеристику роду його занять, дати життя, відомості щодо реабілітації, посилання на архів, де зберігаються архівно-слідчі справи та інші дотичні матеріали. Це насамперед центральні державні архіви та державні архіви областей, а також галузеві державні архіви Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України.

Нам вдалося відновити базу даних, яка існувала, зробити її такою, що може функціонувати онлайн, і де вже зараз міститься інформація про майже 57 тисяч репресованих осіб. І незважаючи на те, що це десь лише п’ята частина від того, що ми можемо наповнити, ми вже вирішили презентувати її, щоб люди могли знайти своїх репресованих”, – зауважив голова Держархівслужби Анатолій Хромов.

Крім того, за словами очільника Укрдержархіву, у базі даних доступна інформація про репресованих мешканців нині тимчасово окупованих територій.

База містить кілька тисяч карток державних архівів АР Крим, Донецької, Луганської областей. Це ті документи, оригінали яких, на жаль, не контролюються Україною. Але за допомогою коротких інформаційних карток є можливість знайти відомості щодо репресованих осіб на цих територіях”, – додав Анатолій Хромов.

“Український мартиролог ХХ століття” розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу Державної архівної служби України (можна перейти за посиланням), а його інтерфейс і програмне забезпечення відповідає усім сучасним вимогам.

Програмне забезпечення, яке вбудовано в офіційний вебпортал Державної архівної служби, виконано відповідно до чинної нормативно-правової бази щодо адаптованого інтерфейсу. Пошукову форму можна переглядати на будь-яких пристроях – контент адаптовано під різні розміри екранів – для десктопів, планшетів, смартфонів. Пошукова інформація є зрозумілою”, – розповів директор Центрального державного електронного архіву України Юрій Ковтанюк.

Водночас він зазначив, що створений інтерфейс намагатимуться удосконалювати, щоб зробити його зручнішим, тож розробники відкриті до пропозицій користувачів щодо цього.

Читайте також: “Читати нам не заборонять!”. “Справу Стуса” читали при свічках в центрі Києва 

Нагадаємо, щороку у третю неділю травня Україна відзначає День пам’яті жертв політичних репресій.

Великий Київ у Google News

підписатися