В Україні проводять менше половини трансплантацій кісткового мозку від потенційної потреби

Про це ідеться у повідомленні Українського центру трансплант-координації.

В Україні виконують всі види трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин: аутологічні, алогенні родинні від повністю сумісного донора, алогенні родинні гаплоідентичні від частково сумісного донора, алогенні неродинні.

Трансплантацію кісткового мозку (ТКМ) виконують 11 медичних центрів, 10 з них мають угоду з НСЗУ. Медична допомога у дотрансплантаційному періоді, проведення ТКМ і посттрансплантаційна реабілітація для пацієнта повністю безкоштовні – це оплачує держава через НСЗУ або медичний заклад з власних коштів (якщо немає угоди з НСЗУ).

У Центрі зазначають, що з 2019 року в Україні проведено 1562 трансплантації кісткового мозку. З них: 1237 – дорослим пацієнтам, 325 – дітям. Варто зауважити, що наразі ТКМ проводять усім пацієнтам, яким така допомога необхідна за клінічними показаннями. Раніше досить часто ТКМ призначали пацієнтам зі заздалегідь визначеним сприятливим прогнозом.

Загальний рівень виживаності пацієнтів після ТКМ протягом 2019-2024 років становить 88,3%, що відповідає результатам інших зарубіжних клінік.

Якщо брати до уваги розрахункову потребу у кількості трансплантацій в межах країни, то поки що вдається проводити менше половини ТКМ від потенційної потреби. Серед причин цього – недостатня робота мультидисциплінарних груп фахівців медичних закладів щодо встановлення потреби у ТКМ. Фахівці зазначають, що важливим фактором розвитку цього напрямку і збільшення числа трансплантацій є наявність потенційних донорів гемопоетичних стовбурових клітин.

Відомо, лікарі застосували інноваційний метод лікування для пацієнта з четвертою стадією раку.