«Сьогодні обмінки долар 1996 року не приймають взагалі, а «синій» приймають в середньому на 5 копійок дорожче… Цікаво, що обумовлює таку поведінку обмінок?», – зауважив Петрівський.
Відмовляються від купюр і валютники, які працюють поза обмінними пунктами, зазначає експерт:
«Чорний ринок – з тих кого опитав, не беруть взагалі. Офіційні обмінки поки лише декілька таких, але ті хто беруть – вкрай неохоче… – одразу попереджають, що дуже сильно перебиратимуть, якщо з печатками чи надписами, то не приймають… Хочу почути відповіді – якщо НБУ зобовʼязав усіх приймати, то чому банки приймають, а обмінки ні? І в чому проблема мати 1996, якщо ти знаєш, що його скрізь приймуть?».
Представник інвестиційної компанії Артем Щербина зазначив, що, вочевидь, ситуацію диктує ринок. Умовно кажучи – бо старіший долар перестав подобатися українцям.
«Обмінники мають єдиний вектор продажу валюти – населення. А населення не хоче купувати за свою «православну» гривню старі долари. Раніше їх можна було використати в Єгиптах, Туреччинах, Америках. А зараз туди не поїдеш», – зазначив Щербина.
Кореспондент «Великого Києва» чекатиме на результати дослідження Олексія Петрівського – бо дійсно цікаво, чому «зелений» викликає таку недовіру в українців та що сталося на валютному ринку.
Тиждень тому ПриватБанк повідомив, що почав приймати в українців значно зношені чи пошкоджені купюри іноземної валюти – зокрема, долари – та обмінювати їх на нові за принципом інкасо. Тобто, за окрему плату. Комісія складає 10% від обмінюваної суми. Під “значно зношеними, пошкодженими чи старими” купюрами досі не йшлося про гроші 1996 року випуску, а лише про такі, на яких важко ідентифікувати особливості, які свідчать, що це не підробка.
За даними НБУ з 65 банків, що працюють в Україні, обміняти стару, пошкоджену банкноту можна лише у семи (це Райффайзен, ПУМБ, МТБ, Укрексімбанк, Перший інвестиційний та Кредобанк). Розмір комісії у цих фінустанов коливається від 10% до 50%. При цьому комісія у 50% фактично робить послугу невигідною для клієнта. Також у жовтні НБУ зобов’язав банки та обмінники, які приймають пошкоджені купюри долара на обмін (інкасо) зазначати терміни операцій.
А щоб зрозуміти масштаби проблеми, зверніть увагу, якими грішми дають хабарі у великих розмірах. Цю світлину оприлюднили НАБУ та САП під час викриття чотирьох суддів Київського апеляційного суду на одержанні неправомірної вигоди 30 листопада 2023 року.
Зазначається, що за рішення суду на свою користь учасник судового процесу мав надати неправомірну вигоду у розмірі $35 тис. Після одержання неправомірної вигоди $10 тис. суддя-посередник залишив собі, а $25 тис. поклав у коробку з-під віскі для подальшої передачі колегам. Вони ж після отримання коштів розділили їх між собою. Оборудку викрили та гроші зафіксували.