В Ірпені відкрили меморіальний комплекс до третьої річниці звільнення міста

28 березня 2023 року Ірпінь відзначає третю річницю визволення від російських окупантів. Три роки тому місто стримало ворога на шляху до столиці та отримало звання “Ірпінь – місто-Герой”. Щоб про це пам’ятали наступні покоління, в Ірпені на Гостомельському шосе, де у лютому-березні 2022 року розташовувався блокпост «Караван Гала», відкрили меморіальний комплекс.

Про це повідомляє Ірпінська міська рада.

Цей день у місті розпочали з хвилини мовчання на місцях, де тривали запеклі бої за Ірпінь: Блокпост “Жираф”, Блокпост “Стоянка”, Блокпост “Синергія”, Блокпост “Караван Гала”.

Блокпост “Караван Гала” віднині стане символом вдячності оборонцям міста. Його створили ветерани АТО та добровольці для охорони в’їзду до Ірпеня. Їх безперестанку штурмували, обстрілювала ворожа артилерія, але вони стояли.

До третьої річниці деокупації Ірпеня тут встановили дві інсталяції, присвячені важким випробуванням, що випали на долю Ірпеня, та сенсорний термінал, де можна знайти інформацію про події, руйнування та захисників блокпосту «Караван Гала».

А поруч облаштували підземний виставковий простір – місце, яке через фото й відео розповідає нам про історію оборони нашого міста.

Меморіальні заходи також відбулись у парку «Покровський», де відкрили та освятили пам’ятник «На щиті». Там провели панахиду за всіма, хто віддав життя за нашу свободу.

Далі на Центральній площі міста пройшли урочистості, де відкрили частину Алеї полеглих героїв та передали допомогу ЗСУ.

Особливим моментом стала висадка лавандової галявини на набережній Ірпеня – 300 кущів лаванди в пам’ять про полеглих захисників та цивільних мешканців громади у лютому-березні 2022 року

Містян запрошують прийти у місця пам’яті зі своїми сім’ями і вшанувати увагою захисників, які на цьому місці відстоювали український Ірпінь.

Окупація Ірпеня: 33 дні болю, страждань, переживань, суму, скорботи.

У лютому-березні 2022 року Ірпінь став епіцентром запеклих боїв. Ворог намагався прорватися до Києва, перетворюючи місто на руїни. Російська армія цілеспрямовано знищувала житлові квартали, лікарні, школи та інфраструктуру.

За місяць окупації загинули сотні мирних мешканців, тисячі були змушені рятуватися. Ірпінь вистояв. Сили оборони не дали ворогу пройти далі. Саме тут Україна завдала одного з перших потужних ударів загарбникам, зупинивши їхній наступ на столицю.

Оборону Ірпеня тримали підрозділи територіальної оборони, підрозділи ССО, підрозділи ГУР, підрозділи 72-ї бригади, зведені підрозділи 80-ї бригади десантно-штурмових військ.

Українські оборонці мали справу з “елітними” та добре оснащеними підрозділами російської армії: 106-а та 98-а повітряно-десантні дивізії, 76-а та 31-а десантно-штурмові дивізії, морська піхота Чорноморського флоту.

Загалом за даними українських правоохоронців та розвідки, в Ірпені, Бучі та Гостомелі в березні дислокувалися 11 різних підрозділів російської армії та росгвардії.

Біля ірпінського торгівельного комплексу “Жираф” відбувались одні з найважчих боїв за місто. Ще одними, не менш важкими та вирішальними, стали бої в районі Гостомельського шосе та військового шпиталю на північній околиці Ірпеня. Саме тут завершувалося звільнення Ірпеня.

Внаслідок бойових дій було зруйновано 70% соціальної та житлової інфраструктури міста, загинули 300 місцевих мешканців. Після деокупації слідчі ДБР виявили 13 місць поховань містян.

Читайте також: У Бучі відкрили інтерактивний меморіал в пам’ять про жителів, вбитих росіянами під час окупації

Нагадаємо, підірвані мости і дамба на річці Ірпінь допомогли захистити Київ від ворога.