Про це розповіли в Національному інституті серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова.
З військового госпіталю до Інституту був переведений військовослужбовець з життєво загрозливим діагнозом – розшарування аорти, при якому стінка судини могла розірватись в будь-який момент. З анамнезу відомо, що пацієнт страждав на гіпертензивну хворобу серця близько 10 років.
Консиліумом лікарів було проведено ретельний аналіз компʼютерної томографії за результатом якого вирішено виконати ендопротезування аорти. Через специфіку анатомії обтяжуючим фактором було те, що здорова тканина, яку повинен покрити протез залучала сегмент аорти від якого відходить ліва підключична артерія. Саме в цьому і полягала проблема вибору тактики операції.
Застосовані хірургами в минулому техніки операцій могли призвести до ускладнення якості життя військового, тому командою лікарів було прийнято рішення провести нову методику ендопротезування аорти. З метою мінімізації виникнення післяопераційних ускладнень запального характеру, затікання крові під стент-графт в хибний канал було обрано найбільш доцільний та найменш травматичний варіант оперативного втручання – техніку «Branched TEVAR» за допомогою імплантації фабричного однокорпусного протеза з браншою під ліву підключичну артерію.
Браншований стент-графт являє собою суцільну конструкцію, яка містить в собі вже вмонтовану браншу лівої підключичної артерії та дозволяє поетапно вивільнити основну частину протеза в аорті та наступним кроком розкрити браншу в лівій підключичній артерії.
Успішно прооперований військовослужбовець став першим пацієнтом в Україні, якому було проведено вищеописану операцію. Опанувавши нову методику, спеціалісти змогли розширити спектр надання медичної допомоги в лікуванні патології аорти у пацієнтів з тяжкою анатомією розшарування.
Слід зазначити, що пацієнт під час операції був у свідомості. Менше ніж через тиждень після операції пацієнт був переведений до військового госпіталю для проходження реабілітації.