Як повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України, корпус №19 Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» остаточно повернули у державну власність.
Виконання рішення Верховного суду про звільнення приміщення громадською організацією «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури» (УТОПІК) здійснили державні виконавці за участю правоохоронних органів для забезпечення громадського порядку.
Як пояснили у відомстві, у цьому приміщенні будуть працювати реставратори та фахівці із захисту та збереження культурної спадщини, яким зараз не вистачає місця для роботи.
Корпус № 19, який є пам’яткою архітектури місцевого значення, перебуває у державній власності та знаходиться на балансі Національного заповідника «Києво-Печерська лавра».
З 1996 року приміщення було передане УТОПІК у безоплатне користування для розміщення фондів Національного музею народної архітектури та побуту України. Частину корпусу № 19 УТОПІК використовувало для своєї діяльності, яка не пов’язана з розміщенням фондів.
21 квітня 2023 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 359, було скасовано рішення про передачу корпусу в користування УТОПІКу. Згодом громадська організація звернулася до Господарського суду, який ухвалив рішення на її користь. Проте 9 жовтня Північний апеляційний господарський суд задовольнив апеляційну скаргу за позовом Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» до УТОПІКу, скасувавши передачу приміщення.
21 січня Верховний суд України підтвердив рішення Північного апеляційного господарського суду від 9 жовтня 2024 року, відповідно до якого УТОПІК зобов’язаний звільнити приміщення корпусу № 19 Києво-Печерської лаври. Громадська організація не має жодних правових підстав для користування будівлею.
Відомо, біля Віти-Поштової активно зводять нову розв’язку: на якому етапі будівництво.