УПЦ дали 9 місяців, аби припинила зв’язок з РФ – що це означає

Автор: Оксана Тупальська
17:31 20.08

Після ухвалення парламентом законопроекту №8371 парафії УПЦ матимуть 9 місяців, щоб довести, що вони більше не мають зв’язку з РФ. Про це незадовго до ухвалення документу повідомляв Руслан Стефанчук. Як це буде діяти на практиці, пояснює співавтор та один з драйверів закону, очільник парламентського комітету гуманітарної політики Микита Потураєв.

УПЦ дали 9 місяців, аби припинила зв’язок з РФ – що це означає

Хто може ініціювати припинення дії релігійної організації

Законом передбачено, що рішення про припинення діяльності може винести суд на підставі висновків відповідних комісій. Саме з цієї формули походить термін у 9 місяців. Бо за цей час уромада УПЦ може вирішити, що переходить у ПЦУ або створює нову релігійну організацію, відєднану від Москви. 

До процедури створення нової організації також внесено зміни у законопроекті №8371.

Державна служба етнополітики та свободи совісті (далі – ДЕСС – ред.) може ініціювати припинення організації сама. Може ініціювати за зверненням державних органів, включно із правоохоронцями. Звернутися до ДЕСС можуть органи місцевого самоврядування та громадські об’єднання. Підставою для звернення може стати фактологічний матеріал в медіа.  Вищеперелічені органи звертаються до ДЕСС, яке може розпочати дослідження, – пояснює Потураєв у коментарі Укрінформу.  

Також після того, як депутати ВР ухвалили законопроект, буде створюватися спеціальна комісія, яка реєструється Мін’юстом та затверджується Кабміном. Вона зробить свої висновки та якщо виявила порушення – надасть 60 днів, аби їх виправити.

Виходячи з пояснення Потураєва ліквідація організацій УПЦ через 9 місяців виглядатиме так:

Зважаючи, що закон вступає в дію через 30 днів з моменту оприлюднення, комісія має бути створена за 3 місяці. Якщо після цього одразу почне працювати та зробить висновки – через 6 місяців від моменту голосування законопроекту в Раді будуть перші підстави заборони церковних організацій. Якщо організація УПЦ не усуне порушення, справу буде подано до суду, це також додатковий час для розгляду справи та винесення вердикту. 

Закон про «заборону» не про віру чи релігію, він про адміністративні зв’язки. Ми кажемо УПЦ: РПЦ – злочинці. Припиніть з ними зв’язки, а як не приберете, то будуть санкції. Втім, жодного обмеження українським громадянам не буде, якщо вони виконають приписи», – каже Потураєв.

Як бачимо, ухвалений парламентом документ не передбачає боротьбу зі злочинними діями на користь РФ окремими представниками УПЦ. Адже незалежно від статусу церкви вони можуть надалі допомагати ворогу. І виявлення таких злочинів – робота правоооронців та слідчих. 

Раніше “ВК” розповідав, що журналісти назвали 7 злочинів, які найчастіше інкримінують священикам УПЦ – від колабораціонізму до дій на користь РФ та вивезення ухилянтів закордон.  

Великий Київ у Google News

підписатися