Україну не можна примушувати укласти угоду на неприйнятних для неї умовах, – генсек НАТО

Про це Марк Рютте сказав у четвер в Брюсселі на пресконференції по завершенні зустрічі міністрів оборони країн-членів НАТО, в рамках якої також відбулося засідання Ради НАТО-Україна.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте говорить, що всі союзники єдині у тому, що Україну не можна примушувати укласти угоду на неприйнятний для неї умовах.

«Жодні переговори про припинення війни не можуть відбуватися без України за столом. І наші союзники єдині в тому, що Україну не можна змусити укласти угоду, якщо вона дійсно не прийме умови. Ми однозначно єдині в тому, що, перш за все, ми маємо переконатися, що коли почнуться розмови, Україна опиниться в найкращій позиції. І водночас ми також цілком згодні з тим, що результат має бути тривалим», – повідомив він.

За словами генсека НАТО, необхідно переконатися, що Путін розуміє, що Захід єдиний у тому, що Україна отримує всю необхідну підтримку для перемоги і що «ми завершимо ці переговори лише тоді, коли будемо абсолютно впевнені, що результат може бути стійким».

Відповідаючи на запитання чи він впевнений у тому, що Путін хоче миру, генсек НАТО сказав: «Звичайно, я не знаю, що саме в голові президента Путіна, і ви також не можете знати. У мене було багато зустрічей з ним між 2010 і 2014 роками на моїй попередній посаді (прем’єр-міністра Нідерландів – ИФ-У). Він сильний переговорник. Він дуже непередбачуваний. Але врешті-решт, якщо ми хочемо досягти мирної угоди, він нам там потрібен. Бо саме він розпочав цю загарбницьку війну проти вашої країни. Тому ми маємо переконатися, що ми ведемо ці переговори таким чином, щоб результат був таким, щоб усьому світу було зрозуміло, що існує міцна угода».

Рютте також повідомив про інтенсивні консультації, у тому числі зі Сполученими Штатами.

«Завтра я буду в Мюнхені на зустрічі з віце-президентом Джей Ді Венсом, спеціальним представником по Україні. Спеціальний представник президента Трампа буде тут, в НАТО, у понеділок. Вчора я вечеряв з Пітом Гегсетом, новим міністром оборони Сполучених Штатів. Отже, ми як НАТО, і команди, звичайно, інтенсивно координують свою роботу», – деталізував він.

Пентагон та США

Глава Пентагону Піт Гегсет відкинув аргументи, що сісти за сіл перемовин про встановлення миру в Україні зараз означатиме поступки Володимиру Путіну.

“Я хотів би почати з аргументів, які були висунуті, що якимось чином зараз сісти за стіл переговорів — це зробити поступки Владіміру Путіну, на які ми, президент Сполучених Штатів, не повинен іти. Я просто відкидаю це навідріз. Є причина, чому переговори відбуваються саме зараз”, – сказав Гегсет на пресконференції Брюселі після зустрічі міністрів оборони країн НАТО.

Також він додав, що у 2014 році Путін вторгнуся до Криму, що було не під час президентства Дональда Трампа.

“Протягом чотирьох років, з 2016 по 2020 рік, російської агресії не було. У 2022 році Владімір Путін напав на Україну. Знову ж таки, не тоді, коли президент Трамп був президентом Сполучених Штатів. Тому будь-яке припущення, що президент Трамп робить щось інше, ніж веде переговори з позиції сили, на перший погляд, є історично неправдивим і не відповідає дійсності”, – заявив Гегсет.

Відомо, Трамп та Путін вже домовилися розпочати підготовку до зустрічі – Пєсков.