Ракета “Циркон” є надскладною для перехоплення ракетою й може долітати з окупованого росіянами Криму до Києва за 7-10 хвилин. А у Силах оборони півдня України розповіли, що час підльоту “Циркону” до Одеси, Херсона, Миколаєва становить до 1 хвилини; Запоріжжя, Дніпра – до 2,5 хвилини; Кропивницького – до 3 хвилин.
Про використання росіянами ракет “Циркон” по Києву 25 березня свідчать результати першочергового аналізу уламків двох ракет, які були збиті, але впали у межах столиці. Експерти Defense Express дізналися про це у правоохоронних органах (Defense Express висвітлює питання оборонно-промислової політики, а також політики оборони і безпеки держави).
Кремль витратив на “Циркони” мільярди доларів та роки розробок. Наразі ця ракета є найбільш технологічною російською ракетою. Росіяни декларували “Циркон” як так зване “вундерваффе” Путіна:
- дальність у 400 км,
- швидкість у 6 Махів, згодом повідомляли про 600 км, потім про 1000 км та 9 Махів,
- вага бойової частини у різних джерелах декларується на рівні від 300 до 500 кг.
Головне призначення “Цирконів” – знищення кораблів НАТО, в першу чергу – авіаносців та ракетних есмінців, а також наземних цілей. Наголошувалося саме на гіперзвук, бо у Кремлі декларували те, що такі ракети не може перехопити будь-яка наявна та навіть перспективна система ПРО.
Чи впоралася російська ракета “Циркон”, якій “аналаґафнєт”, зі своїм головним завданням – створити прямотічний гіперзвуковий двигун та чим вона відрізняється від Х-47 “Кинжал” – у матеріалі “ВК”.
25 березня у столиці вибухи пролунали одночасно з сигналом повітряної тривоги. Уламки від ракет росіян впали у Печерському, Солом’янському та Дніпровському районах, значно пошкоджений триповерховий будинок в Печерському районі.
Журналісти Kyiv Post з посиланням на свої джерела у Службі безпеки України стверджували, що обидві російські ракети були націлені на офіси СБУ. В цей день в Україні відзначають День СБУ.
До речі, росіяни вже били ракетами “Циркон” по Києву 7 лютого. Ще раніше атакували Запоріжжя – 29 грудня 2023 року. Тоді залишились лише дуже сильно фрагментовані уламки. Їхня ідентифікація зайняла п’ять днів для офіційного підтвердження використання РФ цієї ракети.
Після успішного перехоплення ЗСУ “Цирконів” 25 березня стали доступні значно інформативніші уламки “Циркону”. Крім того, є й електронні компоненти. Тепер стали відомі її реальні характеристики й можливості.
Директор Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Олександр Рувін заявляв, що російська ракета “Циркон” не відповідає заявленим росіянами тактико-технічним характеристикам.
За даними журналістів із Defense Express, у РФ все ж таки змогли розробити гіперзвуковий прямотічний реактивний двигун. Тобто “Циркон”, на відміну від Х-47 “Кинжал” все ж таки є гіперзвуковою ракетою й може підтримувати постійну гіперзвукову швидкість. Ракета “Кинжал” лише короткочасно розганялася до неї за рахунок твердопаливного двигуна.
Загалом схема пуску “Циркону” виглядає наступним чином. Після “мінометного” старту й виходу ракети з шахти починає працювати розгінний ступінь. Він забезпечує виведення “Циркону” на значну висоту та першочерговий розгін до швидкостей на яких може почати працювати гіперзвуковий прямотічний реактивний двигун.
За рахунок реактивного двигуна “Циркон”досягає на маршовій ділянці польоту постійної швидкості до 5,5 Маха. Політ на цій ділянці здійснюється у розрідженій атмосфері, що дозволяє зменшити теплове навантаження через тертя об повітря.
“Але швидкість у 5,5 Маха для “Циркона” не є максимальною, бо у районі цілі він починає пікірування та короткочасно розганяється до 7,5 Маха. У цей час корпус ракети нагрівається до максимальних температур, які дозволяє витримати спеціальне теплоізоляційне покриття. Водночас вже ближче до землі швидкість “Циркона” вже не є гіперзвуковою, хоча й надвисокою – 4,5 Маха”, – пояснюють експерти.
Таким чином ЗМ22 “Циркон”, як й вважалось, немає гіперзвукової швидкості на кінцевій ділянці. Але використання гіперзвукового прямоточного двигуна відрізняє його від Х-47 “Кинжал”, де ракета просто прискорюється до таких швидкостей.
При цьому реальні можливості “Циркона” – значно менші, ніж були оголошені у РФ. Зокрема президент РФ Путін вихвалявся швидкістю ракети до 9 Махів, якої у реальності “Циркон” й близько не досягає. Також наразі можливо говорити про дальність у 700 км, при задекларованій 1000 км.
У будь-якому випадку на кінцевому етапі швидкість у 4,5 Маха – більш ніж значна. Для порівняння, радянська Х-22, яку РФ також використовує для ударів по українських містах, на термінальній ділянці має швидкість до 2-2,4 Маха. Тому “Циркон” є надскладною для перехоплення ракетою.
Однак, сучасні зенітні ракетні комплекси з можливостями протиракетної оборони, як показав досвід ЗСУ, дозволяють перехоплювати чергове російське “аналаґавнєт” – ракету “Циркон”.
Отже, “вундерваффе” Путіна вже вдруге перехопили у Києві комплексом Patriot PAC3 або SAMP/T. Це свідчить про провал головної задачі багатомільярдної “таємничої” російської ракети.
“Якщо її перехоплює комплекс Patriot PAC3 або SAMP/T, вона буде безпорадною для потужнішої системи протиракетної оборони THAAD”, – запевняють експерти.
Наразі головним питанням залишається система наведення “Циркона”. Не відомо звідки саме був здійснений пуск – стаціонарний БКР “Утес”, який також відомий як “Объект-100” – “Сотка”, або модернізований мобільний комплекс берегової оборони “Бастион”.
Читайте також: Уламки 4-тонної ракети залишили величезну вирву у Києві – фото
Як повідомляв ВК, 25 березня зранку росіяни втретє за останні 5 днів атакувала Київ. Сили ППО знищили 2 балістичні ракети по 4 тонни кожна. Командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук заявив, що російські окупанти завдали удару по Києву з тимчасово окупованого Криму.