«Українська зима: від Романа до Йордану» – в центрі Києва розкажуть про різдвяні звичаї

Автор: Оксана Тупальська
19:58 27.11.2023

Національний музей народної архітектури та побуту України та Музей історії міста Києва презентують міжмузейний проект «Українська зима: від Романа до Йордану» та запрошують святкувати традиційну зиму у столиці. В інтерактивній залі представлені експонати з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України (картини Василя Непийпива, рушники, керамічні іграшки), витинанки, різдвяні листівки з фондів Музею історії міста Києва, а також символи різдвяно-новорічного періоду.

«Українська зима: від Романа до Йордану» – в центрі Києва розкажуть про різдвяні звичаї

Цикл зимових свят українців за новоюліанським календарем розпочинається на Романа (18 листопада) та закінчується на Водохреща (6 січня).

“Цей особливий святочний час сповнений давніми обрядами, звичаями та ритуалами: колядками і щедрівками, вертепами, ворожіннями, веселощами й гостиною”, – кажуть організатори дійства.

Виставка триватиме з 29 листопада до 14 січня.

Графік роботи експозиції згідно графіку роботи МВЦ Музею історії міста Києва (вул. Б.Хмельницького, 7):

Ср.-Нд.: 12:00-19:00, Пн-Вт.: вихідні. Каса працює з 12:00 до 18:30

Вартість вхідного квитка: 140/70₴ (повний/пільговий)

«Музей історії міста Києва завжди докладає чимало зусиль, щоб попри все подарувати киянам свято, створити атмосферу, в якій трапляються дива, а цього року в плідній співпраці з Національним музеєм народної архітектури та побуту України пропонуємо придивитися до коріння та відсвяткувати в українській традиції, надихнутися на втілення одного бажання на всіх», – наголошує генеральна директорка Музею історії міста Києва Діана Попова.

Перлиною інтерактивного простору є велика різдвяна шопка з фігурами Йосипа, Марії, Ісусика, тварин, а також – солом’яний вертеп, виготовлений учнями дитячої студії «Соломія».

Композиція з рушників на маскувальній сітці є асоціативною інсталяцією, що нагадує нам про реалії святкування Різдва сьогодні. Це своєрідний міст між традицією і сьогоденням, який має надихнути заглянути в переможне майбутнє.

«Сьогодні, коли Україна потерпає від війни, коли ворог прагне знищити все українське, як ніколи важливо пам’ятати та зберігати власні традиції.  Українська зима – це  Різдво та Новий рік, це  період колядок і щедрівок, вертепів, молодіжних вечорниць із гаданнями й забавами та низки не менш важливих свят: Катерини, Андрія, Миколая, Меланки тощо», – розповідає генеральна директорка Національного музею народної архітектури та побуту України Оксана Повякель.

Також на виставці презентують унікальну фондову колекцію: різдвяно-новорічну атрибутику львівського етнографа та художника Володимира Шагала, предмети декоративно-ужиткового мистецтва, різнорегіональну кераміку, музичні інструменти колядників, автентичні зимові строї, килими, рушники, ікони, картини наївного малярства Михайла Онацька, Івана Лисенка та інших.

Цього року Україна перейшли на новоюліанський календар. У зв’язку із цим більшість церковних дат змістилися на 13 днів назад. Виставка акцентує на сприйнятті українців зимових свят як цілісного циклу, коли кожне наступне свято доповнює попереднє, а ті чи інші атрибути є об’єднуючими і тільки разом творять ту справжню магію Різдва й Нового року. Саме тому експозиційний простір умовно поділений на зони різних свят, де кожне окреме свято представлено своєю унікальною обрядовістю.

В експозиційній зоні, що присвячена традиціям передріздвяних свят (Катерини, Андрія, Миколая), відвідувачі знайомляться з давніми ворожіннями на долю, традиціями молодіжних вечорниць, звичаєм випікання особливого святочного медового печива «миколайчиків» та різдвяними прикрасами, виготовлення яких традиційно припадало на цей час.

Відтворений святковий інтер’єр хати з дідухом на покуті, керамічним посудом для 12-ти обрядових страв представляє традиції Святвечора, коли напередодні Різдва вся родина збирається за столом, аби вшанувати пам’ять предків.

Особливе місце в експозиції відведено традиції різдвяного колядування, що побутувало на Маланки. У цій частині виставки представлений святковий одяг, а також маски тотемних тварин – кози, коня, кобилойки, ведмедя – символів родючості, сили та здоров’я.

На виставці можна побачити посуд, у якому освячували воду на Водохреща та йорданські «хрещики», які за віруваннями, оберігали садибу від зла. Ці побутові та сакральні предмети використовували на Водохреща – останнє свято різдвяно-новорічного циклу, коли символічно «розстрілювали коляду», а дідуха «пускали на теплий дух».

Українську зиму неможливо уявити без колядування, щедрування, маланкування – усі ці традиції представлять виступи колоритних колективів та майстер-класи з виготовлення різдвяної атрибутики. Зануритися глибше в звичаї, притаманні циклу «від Романа до Йордана», допоможуть авторські екскурсії від провідних етнографів НМНАПУ. 

Великий Київ у Google News

підписатися