Про це розповів нардеп від “Європейської Солідарності”, голова Українського інституту національної пам’яті (2014-2019 рр.) Володимир В’ятрович.
“За словами голови Об‘єднаного комітету начальників штабів (найвища військова посада у Збройних силах США, – прим. “ВК“) генерала Міллі, Україна вже отримала 60 тисяч одиниць протитанкової й 25 тисяч одиниць протиповітряної зброї. Але, після ухвалення закону про ленд-ліз до України надійде значно більше і значно потужніша зброя. За спрощеною процедурою й по суті, безплатно”, – наголосив нардеп.
Історик нагадав, що ленд-ліз США надали вперше під час Другої Світової війни. Тоді – для 42-х країн, які протистояли нацистським режимам Німеччини та Японії.
Найбільшу допомогу у березні 1941 року отримали Великобританія ($31 млрд) та СРСР ($11 млрд) – без цієї підтримки події на фронті могли б розвиватися геть інакше.
“Загалом, Радянський Союз отримав за ленд-лізом майже 15 000 літаків, 7 000 танків, 376 000 вантажівок, 51 000 джипів, 15 млн пар армійських черевиків, безліч інших матеріалів та обладнання та продовольства – аж до 257 млн ґудзиків. США та Британія поставили в СРСР у 10 разів більше залізничних вагонів, ніж виробив за цей час Радянський Союз. У 2,5 раза більше паровозів, третину всієї вибухівки, чверть авіаційного палива й більш ніж половина алюмінію”, – розповів В’ятрович.
Нардеп також додав, що виплати за ленд-лізом були символічними, особливо якщо порівняти їх з обсягами допомоги та її значенням для перемоги у війні.
“Після війни СРСР відмовився платити борг у $1,3 млрд, який виставили США. Сума боргу знижувалася, після розпалу СРСР, РФ виплатила США відверто смішну суму. Великобританія сплачувала свій борг у $5,5 млрд перед США та Канадою до 2006 року”, – додав він.
Читайте також: «Порошенко вимагає від ЄС запровадити ембарго на нафту і газ з РФ»
Нагадаємо, у березні п’ятий президент України Петро Порошенко закликав захід впровадити програму ленд-ліз для прискорення відправки військової техніки та іншого спорудження в Україну. На початку квітня сенат США одноголосно ухвалив закон про ленд-ліз для України. Тепер для втілення програми ленд-лізу, рішення сенату має підтримати нижня палата Конгресу США.
Як повідомляв “ВК”, у США засудили звірства російських окупантів в Київській області та наголосили на необхідності притягнути до кримінальної відповідальності усіх винних. Раніше сенат США одноголосно визнав Путіна воєнним злочинцем. Міжнародні правозахисники Amnesty International опублікували свідчення мешканців Київщини – ґвалтування, масові страти, залякування.