Медикаментозна терапія змінила життя ветеранів війни, допомагаючи їм знову говорити, ходити та в деяких випадках повернутися на передову.
Про це ідеться у статті The Times.
Британська газета розповіла про те, як єдиний в Україні військовий психіатричний заклад цього року почав використовувати кетамінову терапію для лікування ПТСР у військових.
Терапія кетаміном давно відома як ефективне рішення для лікування важкої депресії, однак вона має сумнівну репутацію серед широкого загалу. В Україні цей метод виявився настільки ефективним, що дозволив багатьом повернутися на передову.
The Times навела історію військового, який пережив влучання російського танку в його автівку. Попри відсутність важких травм, чоловік втратив здатність розмовляти через паралізуюче заїкання. Через п’ять сеансів заїкання повністю зникло, а мова повернулася.
Також тут є історія Олесі Котлярової, 32 років, яка закінчила курс кетамінотерапії у квітні. Вона розпочала військову службу у 2014 році, коли почався конфлікт із Росією. Їй був лише 21 рік, вона була спокійною та товариською. Її робота полягала в тому, щоб мати справу з мертвими та вмираючими, збирати тіла та частини тіл з поля бою. Вона була тією людиною, чиєю роботою стало дзвонити сім’ям загиблих та повідомляти їм найгірші новини у їхньому житті.
“Я стала ворогом номер один для сімей”, – сказала вона. Уявіть, що ви кажете матері, що ваш син мертвий, коли він брехав і казав, що поїхав працювати до Польщі. Я теж привозила тіла до родин. Це було найгірше. І часто це були частини тіл, руки чи ноги. Ми фотографували ці частини тіл і відправляли їх сім’ям, щоб допомогти їм упізнати, хто це був, за шрамом або татуюванням».
Олеся демобілізувалася в 2019 році, «не маючи жодного уявлення про те, яких втрат війна завдалі їй», і, незважаючи на роки нав’язливих спогадів, знову записалася добровольцем, коли росіяни знову вторглися в 2022 році.
Її зрив супроводжувався низкою смертей близьких їй людей. Вона лежала паралізована кілька днів, дивлячись у стелю. Головний біль не відпускав її ніколи. І вона пішла лікуватися.
Використання кетаміну має на меті дати змогу пацієнту отримати доступ до болісних спогадів та позбутися їх, зокрема тих, які ніколи не входили в його активну свідомість. Терапія повертає солдатам і ветеранам роки життя, які в іншому випадку могли б бути втрачені через психічний біль та алкоголізм, пише газета.