Україна відзначає День вшанування пам’яті жертв війни

Автор: Володимир Хлєбников
09:25 22.06.2022

Сьогодні, 22 червня, в Україні відзначають День скорботи і вшанування пам’яті жертв Другої світової війни. Ця війна забрала життя кожного п’ятого українця.

Україна відзначає День вшанування пам’яті жертв війни

Для України Друга світова стала національною трагедією, адже українців позбавили державності та змусили воювати за чужі імперські інтереси. Багатьом довелося воювати проти своїх земляків.

Історія виникнення

Пам’ятна дата опинилася в календарі визначних для України дат не відразу – відповідний указ був підписаний другим президентом Леонідом Кучмою лише у 2000 році. Подію назвали “День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні”. На рішення президента вплинула ініціатива громадських організацій ветеранів війни, праці, Збройних сил та жертв нацистських переслідувань.

У цей день необхідно поставити свічку за всіх українців, які загинули заради свободи і незалежності нашої держави.

Саме 22 червня 1941 року о четвертій ранку війська нацистської Німеччини атакували кордони Радянського Союзу, до складу якого входила Україна. Так Друга світова війна почалася безпосередньо на території СРСР. В радянській традицій період з червня 1941 до травня 1945 року називали Велика вітчизняна війна. Друга світова війна, яка почалася у вересні 1939 р., закінчилася лише у вересні 1945 р.

У боротьбі проти нацизму брали участь українські солдати в лавах Радянської армії, яких було понад 6 млн, та воїни Української повстанської армії – понад 100 тис.

Читайте також: Війна з РФ, день 119. Українські військові відбили штурм у напрямку Вуглегірської ТЕС

Війна для України не обмежилася бойовими діями та окупацією її сучасних територій. Наші громадяни з’єднувалися з військами інших держав: Польщі (120 тис. у 1939 р.), США (до 80 тис. у 1945 р.), Канади (до 45 тис. у 1945 р.) та Франції (до 5 тис. у 1940 році). З різних причин доводилося воювати й по інший бік. У німецьких військах (у період 1941-45 рр.) перебувало до 250 тисяч людей українського походження.

За даними істориків, прямі людські втрати України у Другій світовій війні становлять 8-10 млн осіб, демографічні – понад 13 млн, а економічні – 285 млн рублів, які використовувалися у той час. Україну повністю завоювали за кілька місяців бойових дій, а мільйони людей опинилися в окупації ворога.

Друга світова війна для українців стала руйнівною з боку обох тоталітарних режимів. На окупованих територіях нацисти влаштовували Голокост, розстріли мирного населення, спалення сіл тощо. Водночас були і злочини комуністичного режиму, які довгий час замовчувалися радянським режимом.

У 2022 році України продовжує воювати проти тоталітаризму, нацизму та фашизму, які уособлює собою сучасна Російська Федерація. 24 лютого близько 4 години ранку за київським часом президент РФ Володимир Путін оголосив про проведення на території України так званої «спеціальної воєнної операції» з метою нібито «демілітаризації та денацифікації». За кілька хвилин українські міста зазнали потужних ракетних та артилерійських ударів. Російські війська вдерлися в Україну з кількох напрямків, у тому числі з території Білорусі.

Читайте також: На Банковій наполегливо закликали киян найближчими днями не нехтувати сигналами тривоги

Напередодні, 21 червня, в Раді національної безпеки та оборони заявили, що під час заходів з нагоди Дня вшанування пам’яті жертв війни, який в Україні відзначають 22 червня, можливі провокації з боку російських окупантів.

Великий Київ у Google News

підписатися