Офіційно відзначати День Соборності на держрівні почали від 22 січня 1939 р. в столиці Карпатської України м. Хуст. За 20 років перебування краю в складі Чехословаччини це була наймасовіша демонстрація українців — понад 30 тис. осіб.
У 71-шу річницю Акта злуки (22 січня 1990 р.) в Україні відбулася одна з найбільших у Центральній і Східній Європі масових акцій – “живий ланцюг” як символ єдності східних і західних земель та знак ушанування подій Української революції. Більше мільйона людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Акція стала одним зі свідчень того, що українці подолали страх перед комуністичним режимом і готові протистояти політиці комуністичної партії.
Незалежність і соборність є запорукою виживання Української державності. Втрата Україною незалежності у результаті більшовицької окупації у довготерміновій перспективі призвела до мільйонних втрат від Голодомору, репресій та війн.
Сьогодні бійці в зоні бойових дій так само відстоюють не лише незалежність, а й соборність України, як і їхні попередники майже 100 років тому.
Важливо проаналізувати і врахувати помилки минулого: брак національної єдності на початку ХХ ст., брак досвіду і містечковість інтересів тодішніх українських керманичів призвели до втрати української державності.
Командувач Військово-морських сил Збройних сил України та заступник командувача Сухопутних військ Збройних сил України привітали українців із Днем Соборності.
“Щороку 22 січня ми, українці відмічаємо День Соборності України! Цей день нагадує нам про важливість незалежності та єдності нашої держави. Соборність України – це не лише про історію, це про наше сьогодення і майбутнє! Наш обов‘язок, як нації – підтримати й продовжити героїчні досягнення наших предків, які ми повинні зберегти для майбутніх поколінь, зберегти Незалежність і Соборність України!”.
Неїжпапа побажав українцям нескінченної сили духу, бадьорості і оптимізму.
“Нехай у кожній сім’ї панує спокій, любов та порозуміння. Нехай завжди над нашими землями світить сонце та панує чисте, мирне небо! Ми обов‘язково переможемо у цій війні, бо за нами правда, добро завжди перемагає зло!”, – наголосив командувач ВМС і додав: “Ми – це Україна. Україна – це ми! Українці – єдиний народ! З Днем Соборності усіх! Слава Україні!”.
Також із Днем Соборності привітав українців начальник штабу – заступник командувача Сухопутних військ генерал-лейтенант Олександр Павлюк.
За його словами, “наша нація століттями перебувала під тиском імперій, що воліли бачити український народ поневоленим. Проте сьогодні, після сотень років роз’єднання та боротьби за суверенність і волю, – ми як ніколи об’єднані. Сили оборони, добровольці та волонтери нищать ворога по всій лінії фронту. Розбрат, що ворог намагався сіяти між нами століттями, – є лише ще одним поштовхом, що додає сил та мужності у спільній боротьбі”.
“Традиція відзначати Соборність, як ключову цінність української нації, на рівні зі Свободою – надбання нашого прагнення не повторити помилок Перших Визвольних Змагань початку ХХ століття. Той період увіковічила незліченна кількість героїв, що їхніми іменами названо славетні бригади Збройних сил України. Напевно, саме тоді у наших генах було закладено, що Перемога виборюється разом”, – зазначив Павлюк.
За словами Павлюка, “із пам’яттю про пройдений шлях, зі злістю за десятиліття заборон і вимушеного забуття, сьогодні ми боремося за вбитих, замовчаних і заборонених. Щоб жоден ворог, особливо одвічний, не смів ніколи посягати на наше прагнення жити у власній національній і територіальній єдності”.
Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний привітав українців із Днем Соборності.
“Наша сила – в єдності! Із Днем Соборності України!”, – наголосив Головнокомандувач ЗСУ.
«Сьогодні в Україні відзначають день Соборності. Понад 100 років тому, тут, в Києві на Софіївській площі підписали Акт Злуки між ЗУНР та УНР. Цей документ закріпив бажання українців жити в одній країні. Наша сучасна історія – це продовження боротьби за соборність. З моменту проголошення незалежності й до нині зовнішні і внутрішні вороги намагаються нас роз’єднати. Їм це не вдається. Попри те, що всі ми різні, зараз нас єднає прагнення повернути окуповані території Донеччини, Луганщини і Криму. За це на фронті воюють бійці з усіх куточків держави: зі Слобожанщини, Волині, Галичини, Київщини та інших. Наближаємо мир в соборній Україні після нашої спільної Перемоги!», — повідомив Сергій Попко, начальник КМВА.